مردم آلمان دارای فرهنگی خاص و شاید به نوعی ممکن است کمی متفاوت با دیگر کشورهای اروپائی باشند. رعایت نکردن برخی از اصول و آداب فرهنگی در هنگام برخورد و یا مراوده با یک آلمانی، ممکن است سبب رنجش وی شود.

توصیه میشود در هنگام ملاقات کاری و یا حتی دوستانه با یک فرد آلمانی، اصول و آداب مرتبط با فرهنگ آنها را رعایت نمایید

در هنگام غذا خوردن با یک فرد آلمانی در مکان‌های خیلی رسمی و در رستوران‌های گران‌قیمت، رعایت آداب غذا خوردن بسیار ضروری‌ست. توصیه می کنیم حد اقل موارد زیر را رعایت نمایید:

برای شروع به غذا خوردن، به دیگران بگویید: Guten Appetit یعنی از غذای‌تان لذت ببرید.

در تمام طول مدت غذا خوردن، به هیچ وجه آرنج‌تان را روی میز قرار ندهید. در آلمان بی‌نزاکتی به حساب می‌آید. سعی کنید فقط تا مچ دست‌تان روی میز باشد. این یکی از ابتدایی‌ترین اصولی‌ست که والدین در آلمان به کودکان‌شان می‌آموزند. اگر با یک جمع آلمانی به رستوران می‌روید به این مورد دقت کنید.

همیشه با کارد و چنگال غذا را صرف کنید. کارد را در دست راست و چنگال را در دست چپ می‌گیرند و با کارد غذا را وارد چنگل کرده و با چنگال به سمت دهان خود می‌برند.

وقتی با چنگال غذا را به سمت دهان‌تان می‌برید، دندانه‌های چنگال باید به سمت بالا باشند.

قاشق را بطور عمودی وارد دهان خود کنید. آن را به موازات لب‌های خود نگه‌ندارید.

بعد از هم‌زدن قهوه یا هر نوشیدنی دیگر با قاشق، به هیچ‌وجه قاشق را وارد دهان خود نکنید.

اگر برای چند لحظه میز را ترک می‌کنید، دستمال مخصوص نظافت شخصی خود را(که رستوران در اختیار شما قرار میدهد) در سمت چپ بشقاب خود روی میز بگذارید. اگر دستمال‌تان کثیف شده، آن را هنگام ترک کردن میز روی صندلی خود بگذارید.

اگر غذای‌تان تمام شده و می‌خواهید پیشخدمت بشقاب‌تان را از روی میز جمع کند، کارد و چنگال خود را در کنار یکدیگر روی بشقاب قرار دهید، طوری که به موازات همدیگر قرار بگیرند. در غیر اینصورت پیشخدمت تصور خواهد کرد که غذای‌تان را هنوز تمام نکرده‌اید.

از دادن انعام به پیشخدمت، هرگز دریغ نکنید.