به موجب ماده ۱۶ب و ۱۷ قانون مهاجرت آلمان که از ماه مارچ سال ۲۰۲۰ میلادی به اجرا در می آید، افراد خارجی نیز با توجه به مدارک و مستنداتی که در زمینه مهارتها و حرفه هایی که در کشور خود آموخته اند، می توانند برای گذراندن دوره های آموزشی فنی-حرفه‌ای که در آلمان با عنوان آسبیلدونگ (Ausbildung) معروف هستند، اقدام نمایند و درخواست روادید نموده و وارد آلمان شوند.

اما ابتدا باید شما کالج و یا سازمانی را که قرار است در آن آموزش ببینید را پیدا کنید و آنها نیز پذیرش لازم را برای شما صادر نموده باشند.

برای دریافت این نوع ویزا شما در اصل به اسناد و مدارک زیر نیاز دارید:

یک قرارداد آموزشی از یک نهاد آموزشی معتبر
مدرک اثبات قدرت پرداخت هزینه های زندگی
مدرک زبان آلمانی
همچنین شما می توانید در یک برنامه آموزشی و حرفه ای دوگانه (هم کار و هم آموزش) در آلمان شرکت کنید

در این صورت، اداره فدرال کار آلمان هم باید درخواست شما را تایید کند. این که این نوع درخواست اقامت را دریافت می کنید یا خیر، بستگی دارد که در این دوره آموزشی که شما درخواست داده‌اید، چه تعداد متقاضی و از کدام کشور ها برای این دوره وجود دارد.

زیرا مسئولین این اداره سعی می کنند که متقاضیان از کشورهای مختلف در این دوره شرکت کنند و معمولا به متقاضیانی که از داخل آلمان و یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا درخواست می دهند، اولویت داده میشود. اداره فدرال کار آلمان مسئول بررسی اولویت متقاضیان است.

مجوز اقامتی اعطا شده به منظور آموزش های حرفه‌ای، معمولا بین یک تا دو سال معتبر است و اگر در این دوره نتوانید برنامه های آموزشی خود را تکمیل کنید، میتوانید اقامت خود را تمدید کنید.

پس از سپری نمودن موفق دوره‌ی آموزشی، می توانید در کار پیدا کنید و برای زندگی کردن طولانی مدت اقامت دریافت کنید.