رشته ی پزشکی و زیر شاخه های آن مانند دندانپزشکی، داروسازی و … یکی از بهترین رشته های تحصیلی در سراسر دنیا می باشند و خواهان فراوانی هم دارد. رویای تمامی افراد در سن های پایین تر ، شغل و حرفه ی پزشکی بوده است. کشور آلمان جزو ۳ کشور برتر در زمینه ی پزشکی در اروپا می باشد.اقامت پزشکان در کشور آلمان به روش های گوناگونی انجام می گیرد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

این کشور رشته های ی پزشکی را به زبان آلمانی ارائه می دهد که مدت دوره ی این رشته ها بین ۵ تا ۷ سال می باشد که متناسب با زیرشاخه های آن متغییر می باشد.

افراد حتی با داشتن مدرک زبان B1 نیز می توانند برای تحصیل در رشته های پزشکی و یا حتی تخصص و کار به آلمان راه پیدا کنند

دولت آلمان شرایط ویژه ای را برای پزشکان خارجی که مایل به کار یا تحصیل در آلمان هستند، در نظر گرفته است .به طوری که افرادی که دارای مدرک پزشکی و یا فارغ التحصیل این رشته می باشند می توانند برای اقامت کشور آلمان اقدام نمایند.

پزشکان فارغ التحصیل دانشگاههای ایران یا دانشگاههای معتبر سراسر دنیا، با داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 می توانند برای گرفتن اقامت کشور آلمان اقدام نمایند

به طور کلی شرایط مهاجرت و کار پزشکان در آلمان این گونه است که مجوز پزشکی «Approbation» که توسط دولت آلمان صادر می شود به پزشکان امکان فعالیت در زمینه تخصصی خود را می دهد. این مجوز در سراسر آلمان معتبر است و مادام العمر دارای اعتبار می باشد.

برای دریافت این مجوز پزشکان خارجی قبل از ارائه درخواست باید یک پیشنهاد شغلی معتبر نیز داشته باشند. همچنین نیاز به مدرک زبان آلمانی در زمینه پزشکی در سطح C1 دارید (برای تسلط به زبان آلمانی روزمره، مدرک سطح B2 کفایت می کند) هر مدرک تخصصی که در خارج از کشور دریافت می شود، باید برابر با معیارهایی مشابه در کشور آلمان باشد. در خصوص مدارک پزشکی صادر شده در کشورهای غیر اروپایی، فرایند ارزیابی مدارک دانشگاهی ممکن است طولانی تر باشد.

اگر شما یک پیشنهاد شغلی قطعی داشته باشید، می توانید با ارائه درخواست برای«Berufserlaubnis» ( مجوز پزشکی موقت ) شروع به کار کنید. این مجوز به شما امکان می دهد تا در طول بررسی شرایط شما برای اخذ Approbation توسط مراجع مربوطه، در آلمان کار کنید.

روش کار:

در ابتدا علاقمندان می توانند مدارک تحصیلی خود را برای مراکز دولتی آلمان ، به منظور ارزش یابی ارسال می شود. نحوه ی بررسی این مرکز متفاوت می باشد.

پس از بررسی های انجام شده نتیجه اعلام می شود. اگر مدرک پزشکی افراد به رسمیت شناخته شود ، دعوتنامه مبنی بر شرکت در آزمون Abrobation برا ی متقاضی ارسال میگردد و در صورتی که متقاضی مدرک حداقل B2 را داشته و در این آزمون نیز موفق شود، به راحتی برای افراد ویزای کار صادر شده و پزشکان می توانند به همراه خانواده خود که شامل همسر و فرزندان زیر ۱۶ سال خود می باشد وارد خاک این کشور شوند.

معمولا مدارک پزشکانی مورد تائید قرار می گیرد که در سایر کشورهای اروپایی موفق به کسب مدرک شده باشند یا در یکی از دانشگاه های برتر کشور ایران این مدرک را اخذ کرده باشند.

اگر مدارک ارسال شده پس از بررسی های موجود به رسمیت شمرده نشود ، پزشکان می توانند یک دوره ی ۶ ماهه تا ۱ ساله آموزش زبان و کارآموزی را در خود کشور آلمان سپری نمایند. در کنار این دوره ، زبان آلمانی هم بصورت رایگان برای پزشکان برگزار می شود. نکته حائز اهمیت داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 و یا سپری کردن ۶۰۰ ساعت می باشد .

حوزه ی فعالیت پزشکان

Doctors and medical staff wearing surgical masks, they are standing together, coronavirus prevention concept

دانشجویان رشته ی پزشکی بالافاصله پس از پشت سر گذاشتن امتحانات عمومی و تخصصی، هم امکان اقتتاح مطب را دارند و هم در بیمارستان ها یا کلینیک ها مشغول به کار شوند . بازار عرضه و تقاضا در این رشته به سود پزشکان جوان تغییر کرده است و آنها می توانند در شهرهای بزرگ هم مطب زده و مشغول به کار شوند.

پزشکان خارجی که با مجوز کار وارد آلمان می شودند، می توانند در مراکز زیر مشغول به کار شوند :

کلینیک های دانشگاه

کاریتاس

دیاکنی

خانه های سالمندان عمومی و خصوصی

کلیساهای عمومی و خصوصی

معادلسازی مدارک پزشکان در آلمان

برای گرفتن مجوز کار پزشکان در آلمان باید مراجع ایالت مورد نظر در آلمان، گواهی‌ «Approbation»را صادر نمایند. برای این منظور، مراحل زیر باید طی شود:

اخذ مدرک زبان آلمانی گوته در سطح B2 و سپس C1.

درخواست اپلای برای یک کلینیک آلمانی به عنوان دکتر مهمان (Gastarzt)و داشتن این مدارک:

مدارک مربوط به زبان آلمانی در سطوح B2 و C1، نامه درخواست که باید به زبان آلمانی باشد ، رزومه (CV)و یک کپی از پروانه سازمان نظام پزشکی

ارسال درخواست به اداره مربوط به ایالتی که کلینیک در آنجا واقع شده است، موسوم به اداره سنجش ایالتی برای مشاغل درمانی (Landesprüfungsamt für Medizinische Heilberufe): برای گرفتن پروانه موقت اشتغال پزشکی یا همان اجازه کار (Berufserlaubnis).

با این پروانه، اجازه کار به مدت ۲ سال داده می شود

پزشکان در این دو سال فرصت دارند تا آزمون دانش پزشکی را با موفقیت پشت سربگذارند تا معادلسازی مدرک تحصیلی آنان تایید گردد و اجازه کار دائم را پیدا کنند.

پزشکان بعد از گذراندن این مراحل می‌توانند در کلینیک‌ها به عنوان رزیدنت یا دستیار (Assistenzarzt) مشغول به کار شوند و حقوق دریافت نمایند و پس از ۵ سال متخصص (Facharzt) شوند.

ویزای همراه برای پزشکان ایرانی درآلمان

در مورد شرایط مهاجرت و کار پزشکان در آلمان ، افرادی که قصد دارند به صورت خانوادگی مهاجرت کنند، مسئله بسیار مهمو حائز اهمیت ، امکان اخذ ویزای همراه برای پزشکان است. که منظور از همراه همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشد.

اگر همسر تابعیت یک کشور عضو اتحادیه اروپا را داشته باشد، با داشتن مدرک هویتی و شناسنامه می تواند وارد آلمان شود و بدون محدودیت در کشور آلمان کار و تحصیل نماید.

برای آن دسته از پزشکانی که همسر آنان تابعیت کشوری خارج از اتحادیه اروپا دارد شرایط ذیل می بایست مهیا باشد تا با درخواست ویزای همراه موافقت گردد:

حق اقامت : یکی ازشرایط مهاجرت و کار پزشکان در آلمان این است که شما باید دارای ویزای آلمان و یا کارت اقامت موقت یا دائم و یا دارنده کارت آبی اروپا باشید.

محل اقامت : محلی که قصد دارید با همراه در آن زندگی کنید باید مناسب با تعداد اعضای خانواده شما باشد.

بیمه درمانی : شما باید بودجه بیمه درمانی و پوشش درمانی مناسب داشته باشید تا بتوانید از سلامت خانواده خود محافظت کنید.

بیمه های درمانی در آلمان

سن قانونی : سن همسر شما باید بالای ۱۸ سال باشد و حد اقل سن قانونی برای ازدواج را دارا باشد

دانش زبان آلمانی : این یک قانون کلی است که همسرانی که قصد الحاق به همسر خود را دارند باید یک دانش اولیه از زبان آلمانی داشته باشند و این اطمینان را ایجاد کنند که از بدو ورود به آلمان قادر خواهند بود که به زبان آلمانی صحبت کنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند. حداقل انتظار می رود این افراد بتوانند خود را به زبان آلمانی معرفی کنند و یا به خرید بروند و همچنین مسیر را از دیگران بپرسند.

دانش پایه از زبان آلمانی : به عنوان یک قانون کلی، همسرانی که برای پیوستن به شریک زندگی خود می آیند باید دانش پایه ای از زبان آلمانی را داشته باشند. این امر برای اطمینان از اینکه آنها می توانند از لحظه ورود به آلمان به زبان آلمانی ارتباط برقرار کنند. به عنوان مثال، آنها باید بتوانند راه را بپرسند، به خرید بروند یا خود را به زبان آلمانی معرفی کنند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای همراه

فرم درخواست ویزا که به امضا شخص متقاضی رسیده و تاریخ داشته باشد

پاسپورت معتبر

عکس

شناسنامه

سند ازدواج

کپی صفحات گذرنامه

بیمه مسافرتی پزشکی

اثبات محل اسکان

فتوکپی ویزاهای قبلی شنگن

تمکن مالی

حقوق پزشکان در آلمان

حقوق پزشکان در کشور آلمان تقریبا بالاست و پزشکان در این کشور حقوق خوبی دریافت می کنند که با توجه به زمینه پزشکی و تجربه شغلی که دارند می تواند متفاوت باشد. میانگین درآمد پزشکان در آلمان بین ۶۵۰۰۰ یورو برای دستیار پزشک تا ۸۰۰۰۰ یورو برای متخصصان متغیر است. حقوق پزشکان در آلمان برای پزشکان ارشد در بیمارستان ها حدود ۲۷۸۰۰۰ یورو در سال است. در جدول زیرمیانگین حقوق پزشکان در آلمان در هر سال ذکر گردیده است.

متخصص مغز و اعصاب۱۷۴،۶۸۵ یورو
متخصص قلب۲۳۲۰۰۰ یورو
آسیب شناس۲۰۶۰۰۰ یورو
رادیولوژیست درمانی۲۵۷۰۰۰ یورو
متخصص اطفال۱۵۱۰۰۰ یورو
رادیولوژیست تخصصی۲۴۱۰۰۰ یورو

یکی از مهمترین دلایل مهاجرت دندانپزشکان به آلمان میزان حقوق و درآمد دندانپزشکان در این کشور است. میانگین درآمد دندانپزشکان در آلمان ۸۶۶۰ یورو در ماه و ۱۰۴۰۰۰ یورو در سال است. یعنی هر دندانپزشک در آلمان ۵۰ یورو در ساعت درآمد خواهد داشت؛ البته محدوده درآمد دندانپزشکان در آلمان از ۳۹۸۰ یورو تا ۱۳،۸۰۰ یورو در ماه است. که این مبلغ با توجه به میزان تجربه و سابقه کاری و همچنین جنسیت متفاوت است.

 مشاغل مورد نیاز آلمان در زمینه پزشکی

در آلمان مشاغل متنوعی در حوزه کاری پزشکان و متخصصان و همچنین پرستاران و دیگر فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با پزشکی و پیرا پزشکی وجود دارد و شرایط مهاجرت و کار پزشکان در آلمان به لحاظ تنوع در انتخاب شغل بسیار مناسب است. البته پزشکان و متخصصان برای راه اندازی کلینیک و مطب در آلمان می بایست مجوز های لازم را اخذ نمایند.

برای این افراد فرصت اشتغال به عنوان مشاور ( Oberarzt )، متخصص ( Facharzt )، دستیار پزشک ( Assistenzarzt ) در رشته های زیر در کشور آلمان وجود دارد :

بیهوشیفیزیکی و توانبخشی پزشکی
قلب و عروقپنومولوژی
پوستروانپزشکی
آسیب شناسیعمومی و جراحی احشایی
گوارشروماتولوژی
گوش و حلق و بینیجراحی عروق
غدد درون ریزکودکان
رادیولوژیکودکان ونوجوانان روانپزشکی
پزشکی عمومیدیابت شناسی
رابط علوم پزشکیزنان و زایمان
ارتوپدی و جراحی تروماچشم پزشکی
داخلیبیماریهای کلیه
پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهیمغز و اعصاب
انکولوژیمشاور ارشد پزشکی
تکنسین تصویربرداری پزشکیمدیر روابط پزشکی
متخصص عملیات اطلاعات پزشکیسالمندان
متخصص عملیات اطلاعات پزشکی

شرایط  کار پزشکان در آلمان با گذشت زمان راحت تر خواهد شد و به طور متوسط درآمد دندانپزشکان در آلمان پس از گذشت ۱۰ سال دو برابر می شود

همچنین جنسیت در میزان حقوق دندانپزشکان در آلمان تاثیر گذار می باشد. یعنی یک دندانپزشک مرد ۸۹۱۰ یورو در ماه در آمد دارد این در حالی ست که میزان حقوق و در آمد یک دندانپزشک زن ۸۴۰۰ یورو در ماه می باشد.

در خصوص  پرستاران و ماماها در آلمان،حقوق یک ماما نیز از ۱۵۸۰ یور تا ۵۴۴۰ یورو در ماه متغیر می باشد. به طور میانگین حقوق یک ماما ۳۴۲۰ یورو در ماه می باشد.

درآلمان فردی که به عنوان یک پرستار کار می کند معمولا حدود ۲۹۰۰ یورو در ماه در آمد خواهد داشت. میزان حقوق و دستمزد یک پرستار از ۱۳۴۰ یورو تا ۴۶۲۰ یورو در ماه متغییر است. البته این میزان حقوق و دستمزد بر اساس تجربه و سابقه کاری و همچنین بر اساس جنسیت متفاوت است.

نحوه کاریابی و موسسات برای پزشکان در آلمان

یکی دیگر از دغدغه ها برای مهاجرت پزشکان ایرانی پیدا کردن کار در کشور مقصد است. موسسات و سایت های کاریابی مختلفی در آلمان وجود دارند که بعضی از آنها به صورت تخصصی در زمینه کاریابی رشته های پزشکی و بیمارستانی فعالیت دارند و شرایط مهاجرت و کار پزشکان در آلمان را آسان می کنند. از جمله این سایت ها و موسسات می توان موارد زیر اشاره کرد:

موسسه کاریابی doc to let: برای کاریابی در رشته های پزشکی و بهداشت و درمان در آلمان این موسسه کاریابی می تواند کمک قابل توجهی به شما در زمینه یافتن کار داشته باشد.

Germanmedicine : این آژانس کاریابی به صورت اختصاصی برای کشورهایی نظیر آلمان، سوئیس، فرانسه، امارات و عربستان سعودی اقدام به کاریابی برای پزشکان و کادر درمان دارد.

آژانس استخدام بهداشت و درمان : این آژانس به صورت اختصاصی برای کاریابی رشته های بهداشت و درمان اقدام می نماید.

آژانس استخدامیc jobs germany : این آژانس نیز برای پزشکان و پرستاران و کسانی که پس از معادلسازی قصد کاریابی دارند خدمات ارائه می دهد.

آژانس کاریابی medijobs: این آژانس به صورت کاملا تخصصی برای پزشکان و متخصصان تازه کار و هم چنین نیرو های دارای سابقه کار اقدام به یافتن کار در آلمان می نماید.

کار پزشکان درآلمان و وضعیت اقامت واخذ تابعیت

یکی از موارد مهم دیگر در زمینه مهاجرت پزشکان وضعیت اخذ اقامت دائم و تابعیت در این کشور است. به طور کلی با توجه به مدت اقامت و شرایطی که شخص دارد می تواند انواع مختلفی از اقامت در آلمان را داشته باشد.

اجازه اقامت موقت ( Aufenthaltserlaubnis )

این نوع اقامت کوتاه مدت است و اشخاصی که این نوع اقامت را دارا هستند تنها یکسال اجازه اقامت در آلمان را دارند که در صورتی که شرایط تغییر نکند می توانند اقامت خود را تمدید کنند. اجازه موقت به افرادی که برای کار، تحصیل و بواسطه ازدواج به این کشور وارد می شوند تعلق می گیرد.

بلو کارت
کارت آبی اتحادیه اروپا یا همان بلوکارت همانند اقامت موقت است که برای گروه های خاص از اعتبار طولانی تری برخوردار است. بلو کارت برای اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا صادر می شود که در حرفه و شغل خود مهارت بالایی دارند و قصد دارند که در آلمان کار کنند.

این افراد که نیروی ماهر به حساب می آیند می بایست تحصیلات دانشگاهی داشته و حداقل دارای مدرک لیسانس باشند. برای اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا باید شغلی که پیدا می کنند مرتبط با رشته تحصیلی و سابقه کاری آنها باشد و علاوه بر آن درآمد این شغل حداقل ۵۰۸۰۰ یورو در سال باشد.

مدت اعتبار بلوکارت ۴ سال می باشد و افرادی که شغل خود را حفظ کنند و واجد شرایط دریافت اقامت دائم باشند می توانند پس از ۳۳ ماه اقامت دائم آلمان را اخذ نمایند. اما اگر زبان آلمانی را خوب بلد باشند این مدت به ۲۱ ماه کاهش می یابد.

اجازه اقامت دائم ( Niederlassungserlaubnis)

اشخاصی که اقامت دائم آلمان را دارند می توانند تا هر وقت که بخواهند در آلمان بمانند. با داشتن این اجازه شما می توانید در آلمان کار کنید و بدون هیچگونه محدودیت زمانی از کشور خارج شده و دوباره به کشور بازگردید. برای افرادی که اقامت موقت دارند زمانی این اجازه صادر می شود که ثابت کنند حد اقل ۵ سال در این کشور کار کرده اند، بیمه و مالیات پرداخت نموده و آژانس استخدام فدرال نیز این مطلب را تائید کرده باشد.

دولت به افرادی که دارای تابعیت این کشور هستند حقوق و آزادی هایی می دهد که افراد غیر شهروند از آن محروم هستند.

کسانی که تابعیت آلمان را دارند از حقوق زیر برخوردارند:

حق رای

حق حرکت آزاد

حق تبدیل شدن به کارمند دولت

حق حمایت کنسولی

دسترسی نامحدود برای یافتن شغل در آلمان

و سایر حقوق مندرج در قانون اساسی آلمان

برای اخذ پاسپورت آلمان شما باید شرایط زیر را داشته باشید:

شما می بایست ۸ سال در آلمان به طور قانونی و با اجازه اقامت زندگی کرده باشید.

بتوانید خانواده خود را از لحاظ مالی بدون نیاز به کمک دولت تامین نمایید.

به اثبات برسانید که یک شهروند قانون مند هستید و هیچ گونه سابقه کیفری ندارید.

زبان آلمانی را حداقل در سطح b1 دارا باشید.

در آزمون تابعیت پذیرفته شوید.

از تابعیت های قبلی خود صرف نظر کنید و اصطلاحا ترک تابعیت پیشین نمایید.

تمکن مالی برای مهاجرت پزشکان به آلمان چقدر است؟

ابتدا به این پرسش باید پاسخ داد که گواهی تمکن مالی چیست و چرا برای سفارت اهمیت دارد؟

گواهی تمکن مالی، یک سند بانکی است که مبلغ موجودی ریالی با معادل ارزی (یورو/ دلار) در آن نوشته شده است.

گواهی تمکن مالی سطح توان مالی فرد متقاضی مهاجرت پزشکی به آلمان یا هر کشور دیگر را نشان می دهد.

گواهی تمکن مالی این اطمینان را به دولت آلمان می دهد که فرد متقاضی ویزای مهاجرت پزشکان به آلمان ازنظر مالی با مشکل روبرو نخواهد شد و هیچ مشکلی برای دولت آلمان و کارفرمای خود ایجاد نخواهد کرد.

با توجه به اینکه فرد متقاضی مهاجرت پزشکی به آلمان دارای قرارداد کار است، از نظر مالی مشکلی نخواهد داشت

از این رو گواهی تمکن مالی درلیست مدارک مورد نیاز متقاضیان ویزای مهاجرت پزشکان به آلمان اشاره نشده است