تائید مدارک در سفارت آلمان به چه معنی است و چرا باید انجام شود؟

از آنجائی که سیستم آموزشی کشورها مختلف می باشد، در بسیاری از کشورها، برای تحصیل و یا کار افراد خارجی، باید مدارک آنها ترجمه و بعضا به تایید سفارت آن کشور برسد که به آن اصطلاحا LEGALIZATION می گویند.

علاوه بر این با توجه به این که مدارک ایران به زبان فارسی است، لذا نیاز به ترجمه رسمی داشته و در برخی از کشورها مانند آلمان، اتریش، اسپانیا و … ایت ترجمه ها باید به تایید سفارت خانه این کشورها نیز برسد. شاید دلیل اصلی این تایید امنیت و جلوگیری از جعل مدارک باشد.

به هر حال چیزی که به عنوان تایید مدارک در سفارت آلمان انجام می شود به دو معنی است:

۱- اصل ترجمه ها را سفارت تایید و مهر می نماید

۲- ترجمه های رسمی را کپی برابر اصل می نماید.

سفارت آلمان برای افرادی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، ۵ سری کپی برابر اصل برای آنها انجام م یدهد. این ۵ سری در صورتی که شما مکاتبه ای با دانشگاههای آلمان داشته باشید، بصورت رایگان برای شما انجام می شود اما اگر مکاتبه ای نداشته باشید هزینه از شما دریافت می شود. این هزینه به ازای هر برگ فارسی ۱۵ یورو و به ازای هر برگ انگلیسی و یا آلمانی، ۱۰ یورو می باشد.

برای افرادی که قصد کار در آلمان را دارند، سفارت فقط ترجمه های رسمی مدارک آنها را و با دریافت هزینه، تایید می نماید. برای اطلاع از هزینه های انجام این کار به این لینک مراجعه نمائید.

چرا باید مدارک تحصیلی را در سفارت آلمان تایید کنیم؟


مسئولین اداری در آلمان با روش صدور مدرک در کشورهای دیگر آشنایی کافی ندارند تا بتوانند به راحتی اصالت مدارک خارجی را ارزیابی نمایند.

به همین خاطر باید مدارک تحصیلی را در سفارت آلمان تایید کنیم تا برای استفاده در آلمان مورد تأیید و تصدیق قرار گیرند. در خصوص این که آیا مدرک مربوطه نیاز به تأیید دارد و یا به همان صورت در آلمان قابل قبول است، اداره مربوطه در آلمان تصمیم می گیرد.

مهر تأیید نمایندگی های آلمان در خارج از کشور آلمان همچون سفارتخانه ها کمک می کند تا ادارات آلمان در خصوص صحت و سقم مدارک ارائه شده تصمیم بگیرند. با تأیید مدارک در سفارت آلمان، صحت امضاء، سمت امضاء کننده و بعضا صحت مهر درج شده بر مدرک تأیید می شوند. جهت تأیید مدارک توسط سفارت آلمان ابتدا باید مدارک را به زبان آلمانی ترجمه رسمی نموده و به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه ایران نیز برسد.

چه مدارکی را در سفارت آلمان باید تایید کنیم؟


منظور از تائید مدارک درسفارت آلمان این است که سفارت آلمان مدارک کپی شده ی شما را با اصل ان مدارک مطابقت داده و مهر کپی برابر اصل روی نسخه های کپی میزند و یا اصل ترجمه های شما را تایید و مهر می نماید. بسته به این که تایید مدارک را برای چه کاری و چه منظوری انجام می دهید، نوع تایید مدارک نیز در سفارت متفاوت می باشد.

در کل سفارت آلمان ترجمه رسمی مدارک زیر را برای شما تایید و یا کپی برابر اصل می نماید:


مدارک تحصیلی، شناسنامه ایرانی ، گواهی ولادت، سند ازدواج، سند طلاق، گواهی فوت، گواهی تجرد، احکام دادگاه، گواهی سوء پیشینه، سایر گواهی ها)

یکی از مواردی که حتما می‌بایست در هنگام تحویل مدارک برای تایید به سفارت در نظر بگیرید رعایت دسته بندی مدارک بر اساس قالب سفارت است.

این دسته‌بندی به صورت زیر است:

 1. اصل فارسی تمام مدارک
 2. ترجمه رسمی مدارک فارسی با مهر تایید دادگستری و وزارت امور خارجه
 3. کپی کامل مدارکی که برای تأیید ارائه می‌دهید. (کپی ها باید در دسته بندی‌های جداگانه باشند و دقت کنید که مدارک را به هم منگنه نکنید).


دسته بندی باید به ترتیب زیر باشد:

 • کپی صفحه اول گذرنامه (گذرنامه قبل از گرفتن کپی می‌بایست امضاء شده باشد(
 • کپی‌های مدارک معتبر و رسمی زبان آلمانی. کپی پشت صفحه ها هم میبایست گرفته شود
 • کپی‌های کامل اصل مدارک ذیل و ترجمه‌های آنها (تمام صفحات، آلمانی و فارسی(
 • مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات
 • مدرک پیش‌دانشگاهی به همراه ریز نمرات و مدرک پایانی
 • مدرکی دال بر قبولی شما در کنکور سراسری(در صورتی که دارید)
 • مدرک کاردانی به همراه ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 • مدرک دکترا


دقت داشته باشید تمامی کپی‌ها می‌بایست در قطع کاغذ A4 تحویل داده شوند، حتی اگر مدرک اصل اندازه دیگری داشته باشد. هر مدرکی که قرار است تأیید شود، باید با اصل مدرک فارسی ارائه شود.

در برگه راهنمای درخواست روادید درج شده است که شما چه مدارکی را باید ترجمه کنید و چه مدارکی نیاز به تایید دارند. علاوه بر این شما می‌توانید در این خصوص مستقیما از دانشگاه مورد نظر خود نیز در این رابطه سوال نمایید. اصولا تنها کپی مدارکی تأیید می‌شوند که پیشاپیش ترجمه آنها مورد تأیید وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه ایران قرار گرفته شده باشد.

اگر مدرک تحصیلی خود را در خارج از کشور ایران دریافت کرده‌اید، می‌بایست به وبسایت نمایندگی کشور آلمان در کشور تحصیل مراجعه کرده و بررسی نمایید که آیا در آن کشور مدارک تایید می‌شود و یا روند آپوستیل انجام می‌گیرد. مدارک تحصیلی خارجی اصولا بطور کلی یا باید به تایید نمایندگی آلمان در کشور مربوطه رسیده باشد و یا ممهور به مهر آپوستیل کشور مذبور باشد.

آپوستیل چیست؟


آپوستیل (Apostille) یک لغت فرانسوی است و معنای آن” گواهینامه” است. در زبان انگلیسی برای بیان قانونی کردن یک سند رسمی از این واژه استفاده می شود.

معاهده آپوستیل معاهده‌ای در خصوص تأیید و تصدیق مدارک بین کشورهای عضو این معاهده است. مهر آپوستیل یک پیمان بین‌المللی است و اعتبار جهانی گواهی صادر شده را در کشورهای عضو کنوانسیون تأیید می‌کند. هر مدرکی که با مهر آپوستیل در یکی از این کشورها تأیید شود، در کشورهای دیگر نیز مورد تأیید و قابل استفاده است.

به طور خلاصه می‌توان گفت معاهده آپوستیل، یک شیوه بین المللی تأیید اسناد است که از یک جهت اصلی بودن مدارک و اسناد رسمی دیگر کشورها مانند گواهی تولد، سند ازدواج، مدارک تحصیلی و یا حکم دادگاه را تصدیق می‌کند .

برای تایید مدارک در سفارت آلمان، چه مدارکی را باید ببریم؟


۱٫اصل مدارک رسمی ایرانی برای تأیید سند ازدواج ارائه اصل شناسنامه زوجین الزامی است. چنانچه ازدواج به صورت وکالتی صورت گرفته است، ارائه یک کپی از وکالتنامه نیز ضروری می باشد ) بدون ترجمه(. سفارت در این مورد یادآوری می کند که ازدواج هایی که بر اساس وکالت عام انجام شده است، یعنی وکالتنامه هایی که در آن اسم همسر آینده ذکر نشده است ،از نظر قانون آلمان مورد قبول نمی باشد

برای تأیید سند طلاق فقط ارائه شناسنامه یکی از زوجین الزامی است

۲٫ترجمه مدارک رسمی ایرانی که توسط مترجم رسمی دادگستری ترجمه گردیده و سپس توسط دادگستری و وزارت امور خارجه جمهوری اسالمی ایران تأیید گردیده باشد. ترجمه سند و مدرک باید برگردان کامل و صحیح محتوای مدرک اصلی باشد. کپی های متصل به ترجمه مدارک نیز می بایست کامل باشد.

۳٫کپی گذرنامه/ کارت ملی صاحب مدرک ) بر روی کپی گذرنامه می بایست شماره تلفن صاحب مدرک و یا پیک، جهت سوالات احتمالی یادداشت شده باشد

مهم:

لطفا توجه داشته باشید که مدارک با امضاهایی که دیگر جدید نیستند از سوی سفارت تایید نخواهند شد. یعنی ترجمه ها باید درست بلافاصله پس از تایید وزارت امورخارجه ایران جهت تایید سفارت ارائه گردند. کپی ها و ترجمه ها می بایست به صورت کامل ارائه گردند، در غیر این صورت تأیید مدارک انجام نخواهد شد و تنها نیمی از هزینه پرداختی مسترد خواهد گردید.

چگونه وقت تایید مدارک از سفارت آلمان بگیریم؟


تایید مدارک در سفارت آلمان نیاز به دریافت وقت قبلی دارد. وقت تایید مدارک در سفارت آلمان سیسمتی بوده و اط طریق مراجعه به سایت سفارت آلمان می توان این کار را انجام داد.

از آنجائی که گرفتن وقت تایید مدارک بسیار دشوار بوده و در برخی از موارد امکان پذیر نمی باشد، موسسه ما برا دریافت وقت تایید مدارک سفارت آلمان می تواند به شما کمک نماید.

خواهشمند است به تقسیم بندی زیر توجه فرمایید:
روزهای دوشنبه فقط به کسانی اجازه ورود داده می‌شود که نوبت مصاحبه‌شان برای روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه‌ی همان هفته باشد.

روزهای پنج‌شنبه هم فقط به کسانی اجازه ورود داده می‌شود که نوبت مصاحبه‎شان برای روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ی بعدش تعیین شده باشد.

مدارکی که با تأخیر و جهت تکمیل مدارک به بخش وایزا تحویل داده می‌شوند را می‌توانید در روزهای دوشنبه یا پنج‌شنبه کپی برابر با اصل/ تأیید نمایید.

به دلیل تعداد زیاد مراجعین، برای ورود و انجام کار در این روزها تضمینی ، از این رو همچنان گرفتن پیشاپیش وقت پیشنهاد می گردد.

اجازه ورود تنها با ارائه تأییدیه وقت بخش روادید برای هفته بعد و یا درخواست ارائه شده از سوی بخش روادید برای تکمیل نقص مدارک داده خواهد شد.

درصورت تأیید وقت مصاحبه از سفارتخانه‌های آلمان در دیگر کشورها، باید علاوه بر تأییدیه وقت مصاحبه، مربوط به آن کشور که مصاحبه‌ ویزا در آن انجام خواهد شد را نیز ارایه نمایید. (مثلاً اگر برای گرفتن وقت مصاحبه از سفارت آلمان در گرجستان اقدام نموده‌اید، باید کپی گواهی اقامت در گرجستان را ارایه کنید).

متقاضیان چه روزهایی می توانند برای تایید مدارک به سفارت مراجعه کنند؟


. روزهای دوشنبه و پنجشنبه متقاضیانی پذیرش می شوند که در هفته بعدی، وقت سفارت جهت ارائه درخواست ویزا یا تکمیل نقص مدارک دارند و افرادی که در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه، وقت مصاحبه دارند، در روزهای دوشنبه همان هفته می توانند برای تایید مدارک به سفارت مراجعه نمایند.

متقاضیانی که در روزهای یکشنبه یا دوشنبه وقت مصاحبه دارند نیز در روز پنجشنبه هفته قبل اجازه ورود به سفارت را برای تایید مدارک خواهند داشت. متقاضیان در روزهای دوشنبه یا پنجشنبه نیز می توانند جهت تکمیل نقصی مدارک خود به بخش ویزا مراجعه نمایند.

توجه داشته باشید، در صورتی که خارج از ایران هستید، برای گرفتن وقت تایید مدارک سفارت آلمان و انجام مصاحبه، علاوه بر مدارک دیگر باید اسکن مجوز اقامت خود در کشور مربوطه را نیز ارائه دهید. اگر به زبان انگلیسی یا آلمانی آشنایی دارید و یا مسلط هستید، به راحتی و به صورت آنلاین می توانید به صورت رایگان، وقت تایید مدارک سفارت آلمان را دریافت نمایید.

بنابراین در روز مراجعه به سفارت حتما مبلغ مورد نظر را به یورو تهیه کنید و به همراه داشته باشید. لازم به ذکر است برای تحویل مدارک جهت تایید، باید بین ساعات ۷:۳۰ تا ۱۰:۳۰ به سفارت مراجعه نمایید

تأیید و تصدیق مدارک فقط به صورت حضوری در باجه امور حقوقی و کنسولی سفارت صورت می گیرد. اقوام، آشنایان، وکالی دادگستری و یا دارالترجمه ها می توانند از طرف شما برای درخواست تأیید مدارک اقدام کنند، و در این صورت نیازی به ارائه وکالتنامه برای شخص مراجعه کننده نمی باشد. تأیید مدارک با ارسال توسط پست از آلمان و یا از طریق ادارات آلمانی، اصولا امکان پذیر نیست

تمامی مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه شوند، در غیر این صورت، مدارک توسط سفارت آلمان پذیرش و تایید نخواهد شد

هزینه تایید مدارک در سفارت آلمان چقدر است؟


سفارت آلمان برای تایید کپی مدارکی که جهت اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آلمان و یا برای تحصیل در آلمان مورد نیاز است، هیچ گونه هزینه‌ای دریافت نمی‌کند.

به منظور استفاده از این خدمات رایگان می‌بایست برای هر سری کپی مدارک یک گواهی جدید در خصوص درخواست پذیرش دانشگاهی مانند: ( مکاتبات صورت گرفته با دانشگاه، روادید دانشجویی، پذیرش از یک دانشگاه آلمانی) به همراه مدارک ارائه شود.

معافیت از پرداخت هزینه تایید کپی، شامل مجموعا پنج نسخه کپی مدارک تحصیلی می‌شود. علاوه بر این برای درخواست بورس تحصیلی از DAAD می‌توانید دو نسخه کپی از مدارک تحصیلی را بدون هزینه تأیید نمایید.

لازم به ذکر است که جهت تسریع در روند تأیید کپی مدارک مورد نیاز دانشجویی، هر پنج نسخه کپی یکجا و در یک نوبت به سفارت ارائه شود. در نظر داشته باشید که پس از دریافت پذیرش از دانشگاه، جهت درخواست ویزای تحصیلی آلمان، به یک نسخه از کپی تأیید شده مدارک خود نیاز دارید. به همین جهت برای جلوگیری از رجوع مجدد، بهتر است یک نسخه از کپی‌های تایید شده مدارک را برای زمان ارائه درخواست روادید نگه دارید.

معافیت از پرداخت هزینه تأیید کپی یا تصدیق مدارک شامل آن گروه از مدارکی می گردد که مستقیما به تحصیل در آلمان مربوط باشد و دیگر مدارک همچون مدارک برای پیوستن به خانواده و یا گواهینامه رانندگی را شامل نمی‌شود. همچنین پزشکانی که دارای پروانه طبابت در ایران هستند و برای گذراندن دوره تخصص به آلمان می روند نیز از معافیت پرداخت هزینه تایید مدارک، برخوردار نمی‌باشند.

۲۵ یورو برای مدارک احوال شخصیه، ۴۵ یورو برای سایر مدارک. این مبالغ نقدا ً و بصورت یورو هنگام تأیید مدارک دریافت می شود. برای دانشجویان، تأیید کپی مدارک تحصیلی مورد نیاز بدون هزینه است. برای این منظور باید پذیرش معتبر و به روز یا گواهی معتبر مبنی بر درخواست پذیرش از یک دانشگاه آلمان ارائه گردد. برای هر سری کپی برابر با اصل نیاز به ارایه مدرک مربوطه جهت اثبات این لزوم می باشد.

معافیت از پرداخت هزینه فقط برای تأیید پنج نسخه کپی ترجمه مدارک تحصیلی می باشد. مدارک سطوح تحصیلی اصول رایگان تایید نمی شوند. لیکن اگر با این وجود در شرایط خاص، تایید اصل این مدارک الزم شود، به عنوان مثال اگر دانشگاهی این مدارک را بصورت تایید شده خواسته باشد، ارائه مدرکی جهت اثبات این لزوم باید به هنگام ارائه درخواست انجام پذیرد. تنها با ارائه این گواهی لزوم است که تایید مدارک به صورت رایگان انجام خواهد شد.

جهت تسریع در روند تأیید، می بایست کپی همه مدارک مورد نیاز دانشجویی، همزمان و در یک نوبت ارائه گردد