آلمان با داشتن بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت، یکی از کشورهای مهاجر پذیر در دنیا می باشد که جمعیت زیادی از کشورهای مختلف نیز هر ساله به آن مهاجرت می نمایند.

لذا پیدا کردن خانه و یا اجاره خانه در آلمان تقریبا به یک معضل برای دانشجویان و مهاجرین تبدیل شده است. هر چند آلمان در سالهای اخیر برای حل این معضل اقداماتی را نیز انجام داده است و در حال حاضر نیز به شدت بر ساخت و ساز واحدهای مسکونی مخصوصا” در شهرهای بزرک تمرکز کرده ست. تورم اقتصادی کوچکی هم که در سال گذشته در آلمان بوجود آمد ناشی از همین کمبود و گرانی مسکن بود.

به هر حال ما به همه دانشجویان و دستان عزیزی که قصد عزیمت به آلمان را دارند، توصیه می کنیم که حتما قبل از رفتن به آلمان در فکر پیدا کردن خانه و یا خوابگاه مد نظر خود و اجاره آن باشند.

هر چند بر اساس قوانین آلمان، مردم آلمان تا شما در آلمان حضور فیزیکی نداشته باشید، حاضر به بستن قرارداد با شما نمی شوند. ولی امکان زرو خانه و یا خوابگاه قبل از حضور شما در آلمان وجود دارد. خانه و یا خوابگاه مد نظر خود را می توانید از طریق ارتباط با دانشگاه خود و گرفتن اطلاعات لازم در خصوص چگونگی رزرو خوابگاه، و یا از طریق مراجعه به سایتهای اختصاصی خوابگاهها و حتی کمک از دوستان و افرادی که در آلمان هستند، پیدا کنید.

بنابراین در نظر داشته باشید اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید اجاره خوابگاه یا خانه خود را به موقع انجام دهید. البته به خاطر داشته باشید که با یافتن خانه و بستن قرارداد اجاره، همه مشکلات حل نمیشود و مسائل مهم دیگری نیز در آلمان وجود دارند که باید به موقع به آنها نیز بپردازید.

یکی از نگرانی های دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان، رزرو خوابگاه و یا محل اقامت می باشد که با توجه تعداد بالای دانشجو در این کشور، می تواند بعضا” مشکل ساز باشد. خوابگاه های دانشجویی، خانه های مهمان، و خانه های اشتراکی دانشجویی، سه راه حل ارزان برای اسکان اولیه در آلمان هستند.

در صورتی که قبل از ورود به آلمان نتوانستید خوابگاه مورد نظر خود را رزرو نمایید، توصیه می شود حتما از یک خوابگاه اشتراکی (WG) با اجاره یکی دو ماهه استفاده کنید که به محض ورود به آلمان بدون جا و مکان نمانید و مجبور به اقامت در هتل های گران قیمت نشوید. همچنین برای این منظور می توانیداز هاستل ها نیز برای مدت محدودی که خانه یا خوابگاه موردنظر خود را پیدا کنید، استفاده نمائید.

دانشگاهها خود دارای خوابگاه هستند، اما از آنجائی که بعضا” خیلی از دانشجویان آلمانی با اینکه والدینشان در همان شهر زندگی می کنند، ولی خودشان می خواهند از خوابگاه استفاده کنند، بعضا” دانشگاهها به اندازه کافی خوابگاه برای تمام دانشجویان ندارند. البته به غیر از خوابگاههای دولتی، خوابگاههای خصوصی نیز در آلمان یافت می شوند و تفاوت قیمت زیادی هم با خوابگاههای دولتی ندارند. ولی در کل خوابگاههای دولتی مجهز تر و بهتر هستند.

خوابگاه های دانشجویی در آلمان عموما در نزدیکی دانشگاه ها ساخته شده و معمولا با پیاده روی و نهایتا استفاده از دوچرخه ها می توان بین این دو مکان رفت و آمد داشت

برخی خوابگاه ها بصورت یک سوئیت کامل بوده و برخی نیز اتاقی با امکانات سرویس بهداشتی هستند که آشپزخانه و لابی مشترک دارند. معمولا خوابگاه‌ها به دو صورت اجاره سرد و اجاره گرم می باشند که نوع اجاره گرم و یا Warm Miete مرسوم تر هستند.

این نوع خوابگاهها تمام هزینه‌های جانبی از قبیل هزینه های آب، برق، تعمیرات، اینترنت و … را در بر می‌گیرند. لذا با پرداخت میزان ثابت اجاره ماهانه، می توان تا سقف خاصی از آب و برق و سیستم گرمایشی استفاده نمود. البته در برخی خوابگاه ها محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

مزیت دیگر خوابگاه ها، رایگان بودن اینترنت در خوابگاه های دانشگاهی است. همچنین برای تازه واردان به آلمان، این امکان نیز وجود دارد که از لوازم دانشجویان سالهای بالاتر و فارغ التحصیلان، بطور رایگان استفاده نمایند. تقویت زبان آلمانی از دیگر مزیتهای اقامت در خوابگاه دانشجوئی است. بویژه در انواع اشتراکی آن، که دانشجو مجبور به برقراری ارتباط با هم اتاقی خود می شود.

پرداخت وجهی بعنوان پول پیش اجاره برای خوابگاه و یا خانه، در آلمان متداول است. هر چند این میزان با میزان پول پیش اجاره در ایران قابل مقایسه نیست و معادل دو یا سه ماه اجاره بهای شما است. مبلغ ودیعه عموما پس از بازرسی نهایی کارشناس شرکت اجاره دهنده منزل یا مالک خصوصی آن، و عدم بروز خسارت، مسترد خواهد شد.

در صورتی که برای تامین پول پیش خانه و یا خوابگاه دچار مشکل شوید، میتوانید مبلغ مورد نظر ودیعه را در چند قسط نیز پرداخت نمایید و یا از شرکت بیمه ای که به این منظور ارائه خدمات می نماید، استفاده نمایید. این شرکت پرداخت پول پیش اجاره را تقبل می‌کند و سالانه کارمزدی بابت این مبلغ پرداختی دریافت خواهد کرد. علاوه براین، مورد اجاره را تحت بیمه‌ خسارت در می آورد تا در پایاین زمان اجاره، بدلیل خسارتهای احتمالی، پول پیش پرداختی تقلیل نیابد.