رشته های تحصیلی انگلیسی زبان زیادی در دانشگاههای آلمان ارائه می شوند که می تواندمناسب برای دانشجویان خارجی که تسلط به زبان انگلیسی دارند، باشد. اینکه شما بدون داشتن هیچ امتیاز ویژه و یا مقاله ها و کارهای تحقیقاتی خاص و بدون دریافت بورسیه و فاند و اسکولارشیب، در یک دانشگاه آلمان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی داشته باشید، یکی از مزیت ها و ویژگی هایی است که شاید بتوان گفت به ندرت می توان در یک کشور خارجی بدست آورد. بنابراین اگر کمی زمان بگذارید و با رشته های تحصیلی انگلیسی زبان در آلمان آشنا شوید، می تواند بسیار ارزشمند برای شما باشد.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از رشته­ ها در دانشگاه های آلمان با توجه به تغییرات نظام آموزش عالی این کشور، برای طرفداران و متقاضیان خارجی فراهم شده است. هرچند تعداد رشته هایی که به زبان انگلیسی در این کشور ارائه می شوند کمتر از رشته های آلمانی زبان است، اما هم چنان تعداد زیادی رشته های تحصیلی وجود دارد که به زبان انگلیسی ارائه شوند و شما می توانید روی دریافت پذیرش تحصیلی انگلیسی زبان از دانشگاههای آلمان و تحصیل در این دانشگاهها به زبان انگلیسی حساب باز کنید.

به طور کلی ، بیشترین تعداد رشته های انگلیسی زبانی که در دانشگاههای آلمان ارائه میشوند در زمینه های علوم مهندسی, علوم طبیعی و علوم اجتماعی، مدیریت و اقتصاد، و رشته های طراحی و هنر می باشد

همچنین در رشته های زبان و مطالعات فرهنگی، علوم پزشکی و دندانپزشکی، هنر، علوم ورزشی و دامپزشکی ، به ندرت می توانید دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان را پیدا کنید.

در مقطع کارشناسی، برخی از رشتها مانند: کامپیوتر و فناوری اطلاعات، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک و هوافضا و مدیریت بازرگانی، در مقایسه با رشته های دیگر، بیشتر به زبان انگلیسی در دانشگاههای آلمان تدریس می­ شوند.

در برخی از رشته ­های انگلیسی زبان ، ممکن است تحصیل در ترم اول دوره کارشناسی فقط به زبان انگلیسی صورت پذیرد و در ترم­ های پایانی، دوره ­ها به زبان آلمانی ارائه ­گردند

بنابریان هنگام انتخاب رشته و دانشگاه خود برای تحصیل به انگلیسی در آلمان، بررسی بیشتری نمایید تا دچار مشکل نشوید. البته شایان ذکر است که رشته های تحصیلی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در آلمان به مراتب بیشتر از کارشناسی هسستند و در نتیجه موقعیت های بسیار مطلوب تری برای تحصیل به انگلیسی در کارشناسی ارشد و دکتری برای متقاضیان خارجی وجود دارد.

در زیر برخی از رشته های انگلیسی زبان در دانشگاههای آلمان را که ما بر اساس تجربه کاری در چند سال اخیر بدست آورده ایم، برای شما لیست شده است. اما توصیه ما به همه دوستان این است که چون دانشگاههای آلمان ممکن است در هر سال تحصیلی رویه خود را تغییر دهند، قبل از هر اقدام، از وجود و ارائه این رشته ها به زبان انگلیسی برای ترمی که مد نظر برای تحصیل در آلمان دارید، اطمینان حاصل نمائید:

علوم کشاورزی ، علوم جنگلداری و مدیریت چوب
محیط زیست و گرایشهای مختلف آن
هنر، هنرهای زیبا، هنرهای اجرایی، طراحی
موسیقی، موسیقی شناسی و پژوهش موسیقی
علوم اقتصاد و گرایش های ان
حقوق، حقوق تجارت و حقوق بین الملل
مهندسی فضا
معماری و برخی از گرایش های آن، دکوراسیون داخلی
زیست شناسی و میکروبیولوژی
مهندسی عمران و مهندسی ساخت و ساز
شیمی، پلیمر، مهندسی شیمی و فرایند تکنولوژی
مهندسی عمومی
مهندسی الکترونیک
مدیریت، برنامه ریزی، مدیریت بازرگانی و گرایش های مختلف مدیریت
فیزیک و مهندسی فیزیک و اختر شناسی
تکنولوژی غذا
علم مواد و مهندسی مواد
مهندسی مکانیک
مهندسی برق قدرت
مهندسی کشتیرانی،دریانوردی
تکنولوژی علوم رسانه و رسانه
علوم اجتماعی و انسانی
علوم آموزشی
علوم سیاسی
روانشناسی(بیشتر خصوصی است)
زبان و مطالعات فرهنگی
زبان شناسی و زبانها مختلف
مطالعات فرهنگی
مطالعات اسیای شرقی
مطالعات انگلیسی، مطالعات امریکا
قوم شناسی
مطالعات المان و زبان المان معاصر
فلسفه اروپای مدرن
کتابداری
فلسفه
ریاضی و علوم طبیعی
علوم کامپیوتر و IT
علوم نانو
علوم اعصاب
مدیریت بهداشت و مدیریتهای سلامت