مقررات سفر به آلمان از مبدا کشورهای خارج از قلمرو اتحادیه اروپا به دلیل پاندمی کرونا تغییر کرده است. کسانی که قصد سفر به آلمان را دارند پیش از آنکه چمدان‌های خود را ببندند باید با مقررات و محدودیت‌های جدید آشنا شوند.

با شروع تابستان و رفع محدودیت سفر در داخل اتحادیه اروپا نه تنها مسافرت میان کشورهای اروپایی، بلکه ورود مسافر از برخی کشورهای جهان به اروپا نیز ممکن شده است. با این حال هنوز هم شرایط دریافت مجوز ورود به اتحادیه اروپا، الزمات قرنطینه در کشور مقصد برای بسیاری ناروشن است.

بنابراین پیش از آنکه چمدان‌هایمان را ببندیم و راهی سفر بشویم، بهتر است ابتدا خود را از وضعیت کشور مقصد آگاه سازیم و با مقررات، محدودیت‌ها و تدابیر قرنطینه آن کشور آشنا شویم. در متن زیر دویچه وله ۱۰ پرسش مهم از میان پرسش‌های خوانندگان و کاربران شبکه‌های اجتماعی خود مطرح و به آن پاسخ داده است.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که مقررات و شرایط دریافت مجوز سفر در سطح اروپا یکسان نیست. هریک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا (در اینجا آلمان) مختار است تدابیر و مقررات خود را اعمال کند. حتی ایالت‌های آلمان نیز هرکدام مقررات و تدابیر خود را دارند؛ موضوعی که سبب سردرگمی و گیجی بسیاری از مسافران می‌شود.

پرسش اول: فهرست کشورهایی که شهروندانش اجازه ورود به آلمان را دارند مدام در حال تغییر است. از کجا می‌توانیم به آخرین اطلاعات دست یابیم؟

در آلمان مسئولیت تصمیم‌گیری درباره مقررات، تعیین شرایط و صدور مجوز ورود به خاک این کشور در اصل با وزارت کشور است. آخرین اطلاعات را در این زمینه به دو زبان آلمانی و انگلیسی در اینجا می‌توان پیدا کرد: https://www.bmi.bund.de

علاوه بر آن می‌توان با رجوع به سایت وزارت امورخارجه https://www.auswaertiges-amt.de و سایت پلیس فدرال آلمان https://www.bundespolizei.de اطلاعات خود در این زمینه را به روز کرد. در رابطه با مقررات و قوانین اتحادیه اروپا نیز می‌توانید به سایت Re-open Europe رجوع کنید.

تاکنون فقط شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه شنگن می‌توانستند بدون مانع و محدودیتی به آلمان سفر کنند. اما اکنون مردم کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نیز به شرط داشتن دلیلی واجب و ضرور اجازه ورود به خاک این کشور را دارند. البته این موانع و محدودیت‌ها گام به گام برداشته خواهند شد. چنانچه با کاهش شمار مبتلایان به ویروس کرونا، اتحادیه اروپا نیز برآن است به شهروندان ۱۴ کشور غیرعضو، اجازه ورود به کشورهای عضو این اتحادیه را بدهد.

البته این تنها توصیه‌ است و کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجباری به انجام آن ندارند و در تصمیم‌گیری امور مربوط به خود مختارند. هم اکنون آلمان ورود شهروندان کشورهای استرالیا، گرجستان، کانادا، مونتنگرو، نیوزلند، تایلند، تونس و اوراگوئه را به خاک خود آزاد کرده است. محدودیت سفر برای شهروندان چین، کره جنوبی و ژاپن اما زمانی برداشته می‌شود که محدودیت ورود شهروندان آلمانی به خاک این کشورها نیز برطرف گردد.

پرسش دوم: فردی قصد سفر به آلمان را دارد اما کشور او در آلمان در فهرست ممنوعیت سفر قرار دارد. حال این فرد چه شرایطی را باید دارا باشد، تا بتواند به آلمان سفر کند؟ آیا ممنوعیت سفر برای کشوری شامل موارد استثنا نیز می‌شود؟ اگر آری، آن موارد کدامند؟

در سایت وزارت امور خارجه آلمان https://www.auswaertiges-amt.de فهرست نسبتا بلندی از موارد استثنا در ارتباط با ممنوعیت ورود به خاک آلمان وجود دارد. بدین معنا که تنها کسانی ‌می‌توانند به آلمان سفر کنند، که سفرشان لازم و ضروری باشد. به عنوان مثال پژوهشگران، دیپلمات‌ها و یا دانشجویان خارجی که امکان ادامه تحصیل در کشوری غیر آلمان را ندارند. با رجوع به سایت پلیس فدرال آلمان https://www.bundespolizei.de می‌توان به اطلاعات بیشتری در این زمینه دست یافت.

پرسش سوم: شما در آلمان زندگی می‌کنید و به کشور دیگری سفر کرده‌اید، پس از بازگشت به آلمان، چگونه می‌توان پی برد که باید مدتی را در قرنطینه گذراند؟ کجا ‌باید این دوران را طی کرد؟ آیا در صورت منفی بودن نتیجه آزمایش می‌توان از رفتن به قرنطینه خودداری کرد؟

اگر به کشوری سفر کرده‌اید که موسسه تحقیقاتی روبرت کخ آلمان آن کشور را تحت عنوان مناطق خطرناک طبقه‌بندی کرده، باید تحت قرنطینه قرار گیرید. کسی که به مدت ۱۴ روز در مناطق با طبقه‌بندی خطرناک به‌سر برده است، پس از بازگشت به خاک آلمان نیز می‌باید مدت ۱۴ روز خود را قرنطینه کند.دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

فهرست کشورهای خطرناک از نظر شدت شیوع کرونا پیوسته به روز می‌شود. کسی که قصد سفر یا بازگشت به آلمان را دارد، حتما باید پیش از عزیمت با مراجعه به لینک زیر دریابد که کشور مبدا در فهرست کشورهای خطرناک قرار دارد یا نه.

https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete_neu.html

در این باره هر ایالت در کشور آلمان شرایط و تدابیر خاص خود را برای قرنطینه دارد. با رجوع به لینک زیر می توانید با مقررات و تدابیر یکایک ایالت‌های آلمان در مورد شرایط قرنطینه‌ آشنا شوید.

https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/coronavirus/corona-bundeslaender-1745198

پرسش چهارم: حال فرض کنیم هنگام ورود به آلمان نتیجه آزمایش فردی مثبت است و ناگزیر است به قرنطینه برود. این دوران را کجا طی می‌کند و هزینه‌های او را چه کسی به عهده می‌گیرد؟

پس از انجام آزمایش سریع تشخیص کرونا در فردوگاه، نتیجه آن در کمتر از چند ساعت به تلفن هوشمند شما ارسال می‌شود. چنانچه نتیجه آن مثبت باشد، سریع به اداره بهداشت اطلاع داده می‌شود و فرد مبتلا به ویروس کرونا باید مدت ۱۴ روز در قرنطینه اجباری به‌سر برد.

از سوی مسئولان اداره بهداشت دستورالعمل‌ها و اطلاعات ویژه‌ای در اختیار فرد مبتلا به کرونا قرار می‌گیرد. وظایف و تدابیر امنیتی قرنطینه توسط مقامات اداره بهداشت محل بررسی می‌گردد. در برخی ایالت‌های آلمان برای تخلف از این مقررات جریمه‌ای به مبلغ حداکثر ۱۰ هزار یورو در نظر گرفته شده است.

همچنین مسافرانی که از مناطق خطرناک وارد آلمان می‌شوند و مورد آزمایش نیز قرار نگرفته‌اند، باید مستقیم و بلافاصله به قرنطینه بروند. این قرنطینه یا در خانه شخصی است و یا دیگر اماکن مسکونی مناسب. حق تشخیص و تصمیم در مورد “مسکن مناسب” قرنطینه تنها با اداره بهداشت محل است. نه از سوی دولت آلمان و نه از سوی هیچیک از ایالت‌های این کشور، ویژگی خاصی برای این مسکن مناسب تعریف نشده است.

هزینه‌های قرنطینه مسافران را دولت آلمان تقبل نمی‌کند و هر فرد باید هزینه‌های هتل و مراجعه به پزشک را شخصا بپردازد. با این حال آژانس هواپیمایی و یا بیمه درمان خارج از کشور، چنانچه قبلا توافقی صورت گرفته باشد، می‌توانند پرداخت این هزینه‌ها را به عهده بگیرند. به اتباع خارجی توصیه می‌شود در صورت بروز چنین وضعیتی، در قرنطینه بودن خود را به سفارت کشور متبوعشان در آلمان اطلاع دهند.

پرسش پنجم: برای اجازه ورود به آلمان آیا تابعیت فرد مهم است یا کشور مبدا که از آن به آلمان عزیمت می‌کند.

اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا تنها با داشتن اجازه اقامت معتبر و یا ویزای معتبر آلمان و یا کشورهای حوزه شنگن می‌توانند به آلمان سفر کنند. https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/health/coronavirus-response-0/travel-and-transportation-during-coronavirus-pandemic/travel-and-eu-during-pandemic_de

از اینرو در چنین شرایطی محل اقامت و بویژه محل اقامت دائم فرد بر تابعیت او اولویت دارد.

به عنوان مثال: یک استرالیایی که ساکن نیجریه است قصد دارد به آلمان سفر کند. استرالیا برای آلمان در فهرست کشورهایی با وضعیت عادی قرار دارد. اما از آنجا که این فرد استرالیایی در نیجریه زندگی می کند، نمی‌تواند بدون دلیل لازم و ضروری به راحتی وارد آلمان شود. در قیاس با آن اما یک برزیلی که ساکن بلژیک است، اجازه سفر به آلمان را دارد. نکته دیگر اینکه ویزای شنگن نیز تا اطلاع ثانوی صادر نمی‌شود، به جز برای موارد بسیار استثنایی و ضروری. برای اطلاعات بیشتر در مورد ویزای سفر به اروپا می‌توانید به لینک زیر رجوع کنید.

پرسش ششم: چه اتفاقی می‌افتد اگر از کشوری به آلمان سفر کنیم که آن کشور در فهرست هشدار آلمان قرار دارد. برای مثال ترکیه. حال فردی که ترک‌تبار است و در ترکیه نیز سکونت دارد می‌خواهد به آلمان سفر کند. آیا به او اجازه سفر داده می‌شود یا همانجا در فردوگاه درخواست او برای ورود به آلمان رد می‌شود؟

هشدار سفر به طور عموم به تمام کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و حوزه شنگن تا ۳۱ آگوست ۲۰۲۰ همچنان ادامه دارد. این هشدار سفر تنها برای شهروندان آلمان است و ارتباط مستقیمی با قوانین و مقررات محدودیت ورود به خاک آلمان را ندارد. به عنوان مثال کسی که قصد دارد از ترکیه به آلمان سفر کند، حتما باید بتواند ضرورت سفر خود را اثبات کند. درستی دلایل وی پیش از پرواز توسط آژانس هواپیمایی در بخش خروجی فردوگاه بررسی می‌گردد و تنها پس از بررسی است که به فرد اجازه پرواز داده می‌شود.

با این همه پیش می‌آید که فرد مسافر پس از ورود به فردوگاهی در آلمان، به کشورش برگردانده شود. به این علت که مسئولان فردوگاه آلمان دلایل او را نمی‌پذیرند یا غیرضرور ارزیابی می‌کنند، و یا در همین فاصله مسائلی پیش آید که موجب تغییر مقررات ورود به کشور آلمان شود. بنابراین راهی به جز بازگشت نمی‌ماند. اما از آنجا آژانس هواپیمایی مسئولیت پرداخت هزینه‌های اضافی را به عهده دارد، می‌کوشد به دقت این دلایل را بررسی کند، اینکه آیا این دلایل برای سفر مسافرش به آلمان کافی و لازم است یا نه.

نکته مهم: ترکیه در حال حاضر در فهرست مناطق خطرناک قرار دارد. بدین معنا که مسافران ترکیه هنگام ورود به آلمان می‌باید به مدت ۱۴ روز در قرنطینه به سر برند. البته در برخی فرودگاه‌های آلمان بلافاصله از مسافران آزمایش تشخیص کرونا گرفته می‌شود که اگر نتیجه منفی باشد، لزومی به قرنطینه شدن نیست.

پرسش هفتم: ظاهرا هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در رابطه با ورود مسافران کشورهای ثالث به خاک خود تصمیم‌ها و عملکردهای متفاوتی دارند. آیا می‌توان از این تفاوت‌ها به نوعی برای ورود به آلمان استفاده کرد؟ فرضا به جای پرواز مستقیم به آلمان، ابتدا عازم یونان شد و اگر برای ورود به یونان با مشکلی مواجه نشویم، از یونان به آلمان سفر کنیم؟

الزاما نه. به این علت که با وجود تصمیم‌های نسبتا واحدی که در سطح اروپا وجود دارد، هریک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین کشورهای عضو حوزه شنگن در رابطه با وضع مقررات محدودیت ورود به کشور خود مختارند. بنابراین اگر حتی سفرتان به کشور یونان با موفقیت به انجام برسد، دلیل آن نیست که بتوانید راحت و بی‌هیچ مانع و مجوزی، وارد خاک آلمان شوید. به ویژه اگر ساکن یکی از کشورهای حوزه شنگن نباشید و یا از ویزای معتبری برخوردار نباشید. از اینرو پیش از هر برنامه‌ریزی بکوشید خود را از قوانین و مقررات به روز آلمان مطلع سازید. برای پاسخ به پرسش‌های احتمالی دیگر با سفارت کشور خود در آلمان تماس بگیرید.

پرسش هشتم: شما در آلمان هستید و علائم ابتلا به ویروس کرونا در شما مشهود است. در چنین شرایطی چه باید کرد؟

بی‌درنگ وضعیت‌تان را با مسئولین اداره بهداشت در میان بگذارید https://tourismus-wegweiser.de . چنانچه دچار علائم بیشتری شدید، با پزشک یا با خط تلفن فوری (هات لاین) کرونا، با شماره ۱۱۶ ۱۱۷، تماس بگیرید. در صورت بدترشدن بیماری یا به بیمارستان بروید یا با آمبولانس تماس بگیرید. پیش از آن که عازم سفر شوید، حتما پیگیری کنید که چگونه می‌توانید، در صورت ابتلا به ویروس کرونا، با سفارت خود در آلمان در تماس باشید.

پرسش نهم: چه اتفاقی می‌افتد اگر در زمان اقامت شما در آلمان، قوانین یا مقررات محدودیت ورود به این کشور تغییر کند؟ فرضا بازگشت به کشورتان به دلیل افزایش شیوع مجدد ویروس کرونا ناممکن گردد و آلمان و یا کشور خودتان ناگزیر شوند دوباره مرزهای خود را ببندند؟

در چنین شرایطی بی‌درنگ با سفارت کشور خود در آلمان تماس بگیرید. البته اگر تحت قرنطینه نیستید و یا علائم ویروس کرونا در شما مشهود نیست، امکان آن هست که بتوانید آلمان را ترک کنید و به کشور خود بازگردید. چگونگی انجام این سفر و یا پرداخت هزینه‌های آن بسته به شرایط و ضوابط توافقنامه‌ای دارد که شما با آژانس هواپیمایی بسته‌اید. با آژانس گردشگری یا با شرکت هواپیمایی تماس بگیرید و امکان و زمان بازگشت را پیگیری کنید. از آنان بپرسید چه کسی هزینه‌های این سفر را به‌عهده می‌گیرد. حتما برای احتیاط مقداری پول اضافه همراه خود داشته باشید. زیرا ممکن است محل سکونت‌تان یا شهر و یا منطقه‌ای که شما در آلمان در آن بسر می‌برید ناگهان قرنطینه شود و شما ناچار باشید برای مدت نسبتا طولانی در آنجا بمانید، تا زمانی که مقامات آلمان به شما اجازه خروج از قرنطینه را بدهند.

پرسش دهم: ایالت‌های مختلف آلمان در مقابله با شیوع ویروس کرونا مقرارت خاص و متفاوت خود را دارند. هنگامی که قصد سفر به یکی از شهرهای آلمان را داریم، چگونه می‌توانیم از این مقررات اطلاع پیدا کنیم؟

برای اطلاع از ضوابط و مقررات ایالت‌های آلمان به این لینک رجوع کنید: https://tourismus-wegweiser.de . آنچه اما حائز اهمیت است مقرراتی است که برای تدابیر قرنطینه در مورد مسافران از مبدا کشورهای منطقه خطرناک تنظیم شده است. آخرین خبرهای آلمان، همچنین اخبار منطقه‌ای که ساکن آن هستید، ‌را مدام دنبال کنید. گاه ممکن است برخی شهرها، نواحی و یا مناطق ویژه‌ای در آلمان به دلیل افزایش مجدد ویروس کرونا قرنطینه شوند و یا جزو مناطق خطرناک به شمار آیند. گاه حتی امکان دارد در برخی از ایالت‌های آلمان قانوع منع رفت‌وآمد مطلق اعمال شود. اعمال چنین مقرراتی می‌توانند در روند سفر شما به آلمان و یا بازگشت‌ به کشورتان یا در ادامه سفرتان تاثیرگذار باشند. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌کنیم که اگر پرسشی داشتید حتما با مقامات محل یا منطقه‌ای که در آن بسر می‌برید و یا با سفارت‌ کشورتان در آلمان حتما تماس بگیرید.