صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان بر ضرورت استفاده از نیروی کار مهاجران برای پیشرفت اقتصادی کشورشان تأکید کردند. آنگلا مرکل سرمایه‌گذاری روی مهاجران را به دیگر کشورهای اروپا نیز توصیه کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد این کشور، در سخنان تازه خود بر اهمیت به کارگیری نیروی کار مهاجران و افراد تبعه کشورهای خارج از اتحادیه اروپا تأکید کردند.

روز دوشنبه ۲۵ آذر (۱۶ دسامبر) نشستی در برلین پیرامون راهبرد جدید آلمان برای تشویق نیروی کار خارج از اتحادیه اروپا برای کار در این کشور برگزار خواهد شد. آلمان قوانین مهاجرتی جدیدی را در این رابطه تصویب کرده که از بهار سال آینده به اجرا گذاشته خواهد شد.

آنگلا مرکل روز شنبه ۲۳ آذر (۱۴ دسامبر) در آستانه این نشست در یک پیام ویدیویی کشورهای اتحادیه اروپا را فرا خواند تا از راهی که آلمان برای جذب نیروهای خارجی در بازار کار خود در پیش گرفته، الگو بگیرند.

خطر خروج سرمایه‌ها از آلمان

آنگلا مرکل در پیام خود گفت که “بدون نیروی کار کافی نمی‌توان اقتصادی موفق داشت”. او اضافه کرد که همین حالا شرکت‌ها، کارخانه‌ها و کارگاه‌های کوچک و بزرگ در آلمان به شدت با کمبود افرادی روبرو هستند که حرفه‌ای آموخته‌ و تجربه کاری لازم را داشته باشند. او اضافه کرد: «به همین دلیل مهم است که ما برای جذب این نیروها تلاش کنیم وگرنه کارخانه‌های ما باید به مکان‌هایی در خارج از آلمان منتقل شوند.».

سیاست جذب نیروی کار آلمان در عین حال شامل ارائه دوره‌های آموزشی با کیفیت برای کسانی است که بخواهند در این کشور مشغول به کار شوند.

در قانونی که از ابتدای مارس سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشته خواهد شد، فرصت‌های گوناگونی در نظر گرفته شده است، از جمله یادگیری حرفه برای مهاجران. هم‌چنین برای آنکه متخصصان در رشته‌‌های گوناگون به خصوص در رشته‌های فنی و در زمینه بهداشت و درمان بتوانند شغل و اقامت بگیرند.

منافع آلمان در جذب بهترین‌هاست

پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان، روز یکشنبه ۲۴ آذر (۱۵ دسامبر) گفت برای بهتر پیش بردن قوانین جدید باید روند ارائه ویزا و اقامت مهاجران به شکلی موثر تسریع شوند. او به روزنامه “تاگس اشپیگل” گفت که منافع آلمان در این است که “بهترین‌ و کاری‌ترین‌ نیروها” را وارد بازار کار خود کند. او اضافه کرد که تنها با این روش است که شرکت‌های آلمانی از سایر رقبای خود جلو خواهند زد. او هم‌چنین گفت که پروژه‌های آزمایشی در این زمینه با کشور برزیل، هند و ویتنام به اجرا گذاشته خواهد شد.

یکی دیگر از مسایل آلمان تغییرات جمعیتی این کشور و افزایش شمار سالمندان است. وزیر اقتصاد با اشاره به این موضوع نیز گفت که تامین بازنشستگی برای نسل‌های آینده در گرو تغییر این روند است.

سیاستی فراتر از جذب نیروی کار

آنچه در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی آلمان به معضلی جدی تبدیل شده، کمبود نیروی پرستار است. این کمبود همچنین در خانه‌های سالمندان مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است.

ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان، با اشاره به این مشکلات گفته است که آلمان قادر نیست به تنهایی نیروی کافی برای خدمت در بیمارستان‌ها تربیت کند. او افزود که علاوه بر جذب نیروی کار مهاجران باید سطح کیفیت آموزش و کار آنها را به سطح قابل پذیرش برای بر عهده گرفتن شغلی در این زمینه در آلمان رساند.

آلمان پس از جنگ جهانی دوم درهای خود را بر روی نیروی کار از کشورهای دیگر از جمله ترکیه باز کرد. اما نسل اول و دوم این بخش از مهاجران یا هیچگاه در جامعه آلمان ادغام نشدند یا جذب آنان در جامعه این کشور به شکلی محدود بود. آنته ویدمن ماوتس، وزیر همپیوندی فرهنگی در آلمان، با اشاره به این سیاست گفت نباید گذاشت این اشتباه تکرار شود. او تاکید کرد که «موضوع فراتر از جذب نیروی کار است» و آنچه به عنوان “کارگر مهمان” در قبال مهاجران ترک در گذشته در آلمان رخ داد نباید تکرار شود.