برای تحصیل در آلمان و شرکت در دوره های آوسبیلدونگ مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

رزومه ، Lebenslauf یا همان CV   :

شاید به نوعی داشتن یک رزومه قوی تاثیر زیادی در نوع دوره آوسبیلدونگی که مد نظر شما است، نداشته باشد. اما روزمه در دو جا می تواند برای شما مفید واقع شود:

۱- برای دریافت ویزا از سفارت برا ی گذراندن دوره های آوسبیلدونگ، که شما در واقع با ارائه یک رزومه قوی و مرتبط نشان میدهدی که به این کار علاقمند هستید و می توانید د رآن در آینده موفقیت خوبی بدست بیاورید.

۲-  زمانی که در یک دوره آوسبیلدونگ شرکت می کنید ، اگر اطلاعاتی قبلا در آن زمینه داشته باشید در آموزش شما با توجه به زبان آلمانی ضعیفی که دارید، می تواند بسیار مفید و تاثیر گذار باشد.

مدرک زبان آلمانی:

در خصوص مدرک زبان آلمانی مورد نیاز ، نمی توان به صراحت گفت که چه مدرکی نیاز دارید. زیرا انچه که مهم است دانش و تسلط به زبان آلمانی شما است. ممکن است شما دارای مدرک B1 باشید ولی حتی نتوانید به آلمانی صحبت کنید و برعکس ممکن است هیچ مدرکی نداشته باشید ولی به راحتی آلمانی صحبت کنید.

تجربه نشان می دهد که داشتن مدرک B1 با نمرات ۸۰ و یا ۹۰ یعنی شما می توانید محاوره ای به آلمانی صحبت کنید و همین برای دوره های آسبیلدونگ کفایت می کند. هر چند توصیه ما مدار B2 و بالاتر است. زیرا در بخش آموزش تئوری آسبیلدونگ اگر سطح زبان شما پایین باشد به مشکل می خورید و مطالب سنگین تئوری را متوجه نمی شوید. خاطر نشان می گردد که در بعضی از موارد، آشنائی به زبان انگلیسی هم نیاز است.

شرایط سنی :

هر چند که به شکل قانونی ، هیچ قانون نوشته شده ای در خصوص شرایط سنی برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان وجود ندارد. اما توصیه ما این است که باید با سن کمتر از ۴۰ و حتی ۳۵ سال در این دوره ها شرکت کنید تا بتوانید موفق شوید. زیرا با سن بالا هم امکان کار پیدا کردن بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ در آلمان کمتر است و هم شما به مانند یک فرد ۲۰ یا ۲۵ ساله قدرت گیرای مطالب و مخصوصا زبان آلمانی را ندارید.

مدارک تحصیلی (اگرداشته باشید):

برا شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان ، نیازی به مدارک تحصیلی دانشگاهی همانند: فوق دیپلم، لیسانی و یا فوق لیسانس ندارید و همان دپیلم ایران شما کفایت می کند.

مدرک دیپلم ایران معادل سال دهم دبیرستان در آلمان است و اگر پیش دانشگاهی هم داشته باشید یک سال دیگر به آن اضافه خواهد شد. البته دیپلم های هنرستان وکار دانش نیز مورد تایید می باشند.

نکته مهم این که: هر چند مدارک تحصیلی دانشگاهی برای این دورهها نیاز نیست، اما قطعا” داشتن آنها و ارائه مدارک دانشگاهی همانند کاردانی، کارشناسی و … در روند کاری شکا بسیار تاثیر گذار خواهد بود. البته به یاد داشته باشید که باید حتما مدرک دانشگاهی باشد و اینکه شما چند ترم و یا چند واحد دانشگاه یرا پاس کرده اید، اصلا کفایت نمیکند و بررسی هم نخواهد شد.

کلیه مدارک تحصیلی شما باید قبلا از ارائه برای دوره های اوسبیلدونگ، به تایید سفارت آلمان در ایران و یا مراجع ذیربط در آلمان رسیده باشد.

مدارک یا تجربه کاری :

سوابق و تجارب کاری که قبلا بدست آورده اید نیز در اخذ دوره اوسبیلدونگ و همچنین موفقیت در این دوره و پیدا کردن کار می تواند تاثیر مثبت داشته باشد. لذا توصیه می کنیم حتما کلیه سوابق کاری خود را اعم از اینکه با بیمه هست یا بدون بیمه، جمع آوری کرده و با ترجمه آلمانی ارائه دهید.

برای برخی از آسبیلدونگ‌ها گواهی سلامت (Gesundheitszeugnis) و همچنین مجوز از اداره پلیس (polizeiliches  Führungszeugnis)  که همان سوء پیشینه ایران می شود نیز ممکن است لازم باشد.

نامه درخواست:

نامه ای است که شما به شرکت و یا کالج می فرستید و درخواست پذیرش در این دوره ها را می کنید. این نامه باید کاملا رسمی باشد و ضمن این که شما علایق و انگیزه خود را از این کار بیان می کنید، باید امضا نیز شده باشد.

گواهی کار آموزی (اگر دارید ):

در شرکتها و … اگر دوره ای را به عنوان کار آموزی گذرانیده اید و به شما گواهی پایان دوره کار آموزی داده اند، آن را ترجمه کرده  ارائه دهید.

سایر موارد و مدارک مورد نیاز:

به غیر از موارد فوق، بعضا برخی از شرکتها برای پذیرش اوسبیلدونگ شما، از شما مدارک دیگری را درخواست می نمایند. این مدارک می توانند متفاوت بوده و بستگی به نوع رشته ای که شما برای آموزش انتخاب کرده اید دارند. مثلا ممکن است از شما تسلط به کامپیوتر، تسلط به نرم افزار خاصی، مدرک زبان انگلیسی، فرانسوی و …، گواهی دوره های آموزشی و یا گواهینامه رانندگی و … را درخواست نمایند.

اینکه چه مدارکی به غیر از اصل مدارک فوق از شما می خواهند را می توانید در سایتی که برای درخواست دوره آموزش اوسبیلدونگ ثبت نام می کنید، پیدا کنید.