آلمان به آلمانی: Deutschland) با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان (به آلمانی: BRD:Bundesrepublik Deutschland)، یکی از صنعتی ترین کشورهای پیشرو جهان و جزء کشورهای اروپای غربی است که با کشورهای پیشرفته دیگری همچون : دانمارک، سوئیس، اتریش، بلژیک، فرانسه، هلند، لوکزامبورگ، چک، لهستان هم مرز می باشد و روابط اقتصادی و اجتماعی بسیار نزدیکی با آنها دارد.

آلمانها از نژاد ژرمن ها بودند که در کنار دریای سیاه و رود دانوب زندگی می کردند و بعد ها به سوی رود راین کوچ کردند. این گروه که به عنوان فرانک شرقی یا فرانک خاوری مشهور بوده، تشکیل دهنده مردم کنونی آلمان است.

در طی سالهای ۱۶۱۸ تا ۱۶۴۸ که جنگهای معروف سی ساله در اروپا بر سر مسائل مرزی کشورها در گرفت، بسیاری از افراد در این جنگها از بین رفتند به طوری که برخی از کشورها مانند آلمان از سکنه خالی شد. ولی بعدها با اتمام جنگ، ژرمن ها مجددا به سرزمین خود بازگشتند و با پشتکار و تلاشی که داشتند آلمان کنونی را ساختند.

زندگی فرهنگی در آلمان بسیار پربار و متنوع است و مخارج زندگی و تحصیل در مقایسه با سایر کشورهای حتی آسیایی بسیار مناسب تر بوده و اکثر مردم آن به زبان انگلیسی آشنایی دارند.

چرا تعداد زیادی از مهاجران جذب کشور آلمان می شوند؟ بدیهی است، فرصت های گوناگون، چشم انداز خوب و شغل های جالب در این کشور از دلایل محبوبیت این کشور می باشد.آلمان در یک نظرسنجی که توسط سرویس جهانی بی بی سی در سال ۲۰۱۱ از ۲۷ کشور جهان انجام شده است، یک بار دیگر محبوب ترین محل جهان شده است.با توجه به رای گیری شرکت گلوب اسکن، ” آلمان از نظر شیوه زندگی و محصولات با کیفیت بالای خود یک کشور موفق بوده است.

آلمانی ها مردمی با فرهنگ خاص می باشند که شاید کمتر بتوان همانند آنها را یافت. بسیار مرتب، منظم و مقرراتی، وقت شناس، تمیز و شیک پوش هستند. معمولا با افراد دیگر و مخصوصا” خارجی ها به سختی ارتباط برقرار می نمایند، اما پس از ارتباط دوستان بسیار خوبی هستند. در استفاده از زمان تفریح و استراحت خود بسیار حساس می باشند و در کل اهل تفرح و مسافرت بوده، به طوری که در اورپا مقام اول گردشگری و تفریح را دارند. اما از سوی دیگر بسیار مهمان گریز هستند و معمولا مهمانی های ساده برگزار کرده و با غذاهای سرد پذیرایی می نمایند.

معرفی ایالت ها و شهرهای اصلی

آلمان به چهار بخش شرقی، غربی، شمالی و جنوبی تقسیم شده و شرقی و غربی آن به دلیل تفکیک آن بعد از جنگ جهانی دوم شناخته شده تر می باشد. شمال آلمان معمولا دارای آب و هوای سردتر است و بخش غربی و جنوبی آن معتدل می باشد.

این کشور دارای ۱۲ ایالت (استان) مختلف می باشد و این ایالت ها در بسیاری از زمینه ها و قوانین اجتماعی با یکدیگر متفاوت می باشند. از این رو هر گونه تغییر مکان دانشگاه در شهرهای آلمان برای دانشجویان، نیاز به اطلاع کامل از قوانین مهاجرتی آن ایالت می باشد تا در تمدید ویزای خود دچار مشکل نشوند.

ایالتهای کشور آلمان عبارتند از:
بادن، بایرن، برلین، برمن ، برادنبورگ، هامبورگ، وستفالن، هسن ، نایدرزاکسن، و … و پنج شهر بزرگ آلمان به ترتیب عبارتند از : برلین، هامبورگ، مونیخ، کلن و فرانکفورت.

قوانین زندگی در المان

مردم در آلمان همانند اکثر مردم کشورهای اروپای غربی ترجیح می دهند در آرامش هر چه بیشتر زندگی کنند. هر فردی خود را موظف میداند که هم آرامش دیگران را بر هم نزند، و هم از حق و حقوق قانونی خود در برابر زندگی آرام، دفاع کند.

موسیقی با صدای بلند، پارتی های پر سر و صدا و غیره می تواند منجر به مشکلات و اختلاف بین افراد ساکن در یک ساختمان شود. آزار و اذیت همسایگان با ایجاد سر و صدای زیاد در آلمان، را در اصطلاح آلمانی (Ruhestörung) می گویند.

توصیه می شود به منظور پیشگیری از هر گونه مشکل، قوانین مربوط به مواردی همچون: ساعات آرامش ، میزان سر و صدا در آپارتمان، مقررات روز های تعطیل مانند یکشنبه (Sonntagsruhe) که اغلب در قراردادهای اجاره نوشته شده، را کاملا” رعایت نمائید. اگر مرتبا این مقررات را نقض کنید، صاحبخانه شما ممکن است قرارداد اجاره شما را لغو کند.

از دیدگاه قانونی، اختلال ناشی از سر و صدا به عنوان یک جرم محسوب میشود و باید جریمه نقدی پرداخت کنید. برای اجتناب از بروز مشکل با همسایگان خود، بهتر است مقررات مربوط به جدا سازی زباله ها را نیز در نظر بگیرید. علاوه بر این، شما همچنین باید قوانین مربوط به نگهداری و مراقبت از حیوانات خانگی را نیز به شکلی که در قرار داد شما درج شده است، رعایت کنید. برای آشنایی بیشتر با قوانین زندگی در آلمان می توانید به سایت زیر مراجعه نمایید.

https://www.eu-gleichbehandlungsstelle.de/eugs-en/eu-citizens/information/first-steps-in-germany/housing