تازه‌ترین آمار منتشرشده حاکی از کاهش تقاضای پناهندگی در آلمان در سال جاری میلادی است. این در حالی است که کل شمار درخواست‌های پناهندگی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اولین بار در چهار سال گذشته افزایش یافته است.

گروه رسانه‌ای فونکه روز پنجشنبه ۵ دی ماه (۲۶ دسامبر) با استناد به تازه‌ترین آمار اداره کل آمار اروپا (Eurostat) از کاهش تقاضای پناهندگی در آلمان در سال ۲۰۱۹ خبر داده است.

طبق این آمار در بازه زمانی ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۹ مجموعا ۱۳۳ هزار و ۲۷۰ نفر در آلمان درخواست پناهندگی داده‌اند.

این شمار در مقایسه با شمار درخواست‌های پناهندگی سال ۲۰۱۸ کاهشی ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد. در سال ۲۰۱۸ نیز شمار تقاضاهای پناهندگی در آلمان در مقایسه با سال پیش از آن ۱۶ درصد کاهش یافته بود.

بنابر داده‌های اداره آمار آلمان، در مجموع یک میلیون و ۷۰۰ هزار پناهجو میان سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ در این کشور درخواست پناهندگی داده‌اند.

آنگونه که در گزارش گروه رسانه‌ای فونکه آمده است، شمار درخواست‌های پناهندگی در کل اتحادیه اروپا اما بر خلاف آلمان سیری صعودی داشته است.

در بازه زمانی ژانویه تا سپتامبر سال ۲۰۱۹ مجموعا ۴۷۳ هزار و ۲۱۵ نفر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی کرده‌اند که این ۶ / ۸ درصد در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال ۲۰۱۸ میلادی است.

این نخستین بار از سال ۲۰۱۵ به این سو است که مجموع درخواست‌های پناهندگی در اتحادیه اروپا رو به افزایش گذاشته است.

فرانسه و اسپانیا کشورهایی هستند که با بیشترین افزایش تقاضای پناهندگی در سال ۲۰۱۹ روبرو بوده‌اند. اکثر متقاضیان پناهندگی نیز شهروندان سوریه، افغانستان و ونزوئلا بوده‌اند.

گروه رسانه‌ای فونکه روز گذشته (۴ دی، ۲۵ دسامبر) نیز گزارش داده بود که آمار خارجیانی که از آلمان اخراج می‌شوند و همچنین شمار کسانی که به طور غیرمجاز وارد این کشور شده‌اند، کاهش یافته است.

طبق این گزارش از ژانویه تا اکتبر سال جاری میلادی ۲۰ هزار و ۹۹۶ خارجی از آلمان اخراج شده‌اند که این حدود یک هزار نفر کمتر از شمار اخراج‌ها در مدت مشابه سال ۲۰۱۸ است.