راههای مختلفی برای پیدا کردن دوره های اوسبیلدونگ و ثبت نام در آنها وجود دارند که ما در اینجا به توضیح برخی از آنها می پردازیم:

دوره های کار آموزی:

در آلمان دوره های کار آموزی بسیار رواج دارند و حتی در بسیاری از موارد، بعد از پایان دوره آموزش زبان آلمانی هم دوره های کار آموزی برگزار می شود. یکی از مواردی که بعضا دانشجویان ایرانی آن را در آموزش دست کم می گیرند همین دوره های پراکتیکوم(کارآموزی) است. زیرا اگر در این دوره ها فعال باشید و خودی نشان دهید ، در موفقیت آینده شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود. در پایاین این دوره ها اکثرا به کارآموزان گواهینامه پایان دوره می دهند که به نوعی تعریف و تمجید از شما است(البته اگر فعال باشید). یا به نوعی می توان گفت شرح کار و فعالیت شما در این دوره، به اضافه روحیات و علاقه شما به این کار  را در این گواهینامه بیان می کنند. این گواهینامه بعدا در پیدا کردن کار و دوره های آسبیلدونگ بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

در بسیاری از موارد اگر فعالیت شما در دوره کار آموزی خوب بوده باشد، از شما دعوت می شود که در دوره های اوسبیلدونگ آنها شرکت کنید. که این موقعیت بسیار خوبی می تواند باشد. و یا حتی شما را به جای دیگری برای گذراندن دوره اوسبیلدونگ معرفی کنند.

اداره کار و یا اتاق بازرگانی

این مراکز مراجع بسیار خوبی برای مشاوره دادن به شما در خصوص دوره های اوسبیلدونگ، مزایای آن، تشریح رشته ها و گرایش ها، و … می باشند. لذا حتما به شکل حضوری و یا تلفنی با این مراکز تماس بگیرید و مشاوره لازم در این زمینه را بگیرید. همچنین در معرفی مراکز آموزش آسبیلدونگ نیز شما را یاری میکنند.

جشنواره ها، همایشهای اوسبیلدونگ

بسیاری از سازمانها و شرکتها هستند که برای جذب متقاضیان دوره های اوسبیلدونگ اقدام به برگزاری همایش در این خصوص می کنند. لیست این همایشها را می توانیداز اینترنت پیدا کنید. حسنی که این روش دارد این است که شما به شکل حضوری در این همایش ها شرکت می کنید و با مصاحبه ای که انجام می دهید، همان موقع می توانید نتیجه کار را بگیرید. یعنی این که اگر قرار باشد که شما را جذب کنند همان موقع به شما اعلام خواهند کرد

جستجو در اینترنت:

شاید یکی از راحترین و بهترین روشها برای پیدا کردن مراکزی که دوره های اوسبیلدونگ را در آلمان برگزار می کنند، جستجوی در اینترنت باشد. بر ای این کار کافی است که شما تسلط به زبان آلمانی داشته باشید و بتوانید با ورود در سایتهای مرتبط، اطلاعات لازم در این زمینه را بدست آوردید. در اینجا ما برخی از سایتهای معروف آلمانی را که می توانید بیشترین نتایج جستجو برای دوره های آسبیلدونگ را بدست آورید، به شما معرفی می کنیم. اما به یاد داشته باشید که فقط محدود به این سایتها نیست و می توانید سایتهای دیگر را نیز پیدا کنید:

قبل از هر کاری توصیه می شود  برای پیدا کردن دوره های آوسبیلدونگ در آلمان از سایت های زیر که البته به زبان آلمانی هستند نیز بازدید کنید و اطلاعات لازم را برای انتخاب دوره آسبیدونگ خود بدست آورید:

www.azubi.de

ausbildung.de

www.Jobboerse.arbeitsagentur.de

www.ihk-lehrstellenboerse.de

www.Aubi-plus.de

www.ausbildung.de

www.berufe.tv

www.gehalt.de