• فرصتی خاص برای ورود، کار و اقامت دائم در آلمان :

با بالا رفتن امید به زندگی در آلمان، میزان جمعیت افراد میانسال و مسن این کشور رو به افزایش بوده و در نتیجه نیاز بیشتری به خدمات مراقبتی و بهداشتی در کلینیک و یا بیمارستانها احساس می شود. لذا با توجه به کمبود نیروی کار جوان و ماهر در کشور آلمان، همواره یکی از دغدغه های اصلی دولت مردان این کشور تامین نیروی متخصص لازم برای کادر درمان و مخصوصا پرستار بوده است. بر اساس برنامه های بلند مدت تدوین شده در آلمان، این کشور در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰، سیصدهزار پرستار را استخدام کند. لذا بازار کار بسیار مناسبی برای پرستاران خارجی فراهم شده است و شاید بتوان گفت، بهترین فرصت برای ورود به بازار کار آلمان از طریق شرکت در دوره های آموزشی آوسبيلدونگ پرستاری می باشد. آوسبيلدونگ پرستاری با هدف تامین نیروی کار مورد نیاز آلمان در حوزه های پرستاری عمومی، پرستار بخش های تخصصی مختلف، پرستاری سالمندان و پرستاری و سلامت کودکان، راه اندازی شده است و آلمان قصد دارد تا از این طریق نیروی کار حرفه ای تربیت کند. از این رو دولت اعلام کرد که از اول مارچ ۲۰۲۰ شرکتها و کارفرماهها و کالج ها(مدرسه های برگزار کننده دوره های آوسبيلدونگ ) ، متقاضیان آموزشی و کاری خود را می توانند از سایر کشورهای دیگر نیز جذب نمایند. البته شیوع پاندمی کرونا در مارچ ۲۰۲۰ سبب گردید که این کار متوقف شود و بعد از چندین ماه، بالاخره درهای آلمان به روی متقاضیان آوسبيلدونگ از سراسر جهان باز شود. در حال حاضر دوره های پرستاری آوسبيلدونگ در کشور آلمان یکی از پرطرفدارترین دوره های آموزشی مهارتی به شمار می آید. این دوره های آموزشی ترکیبی از آموزش های تئوری و عملی کاربردی می باشند. دوره های عملی در کلینیک، بیمارستان و یا سایر مراکز مراقبتی به دانشجویان رشته پرستاری در آلمان آموزش داده می شود. به یاد داشته باشید که این دوره ها خیلی مناسب افرادی است که علاقمند به پرستاری بوده و تحصیلات دانشگاهی آکادمیک پرستاری ندارند.

 

  • دوره های آوسبيلدونگ پرستاری

آوسبيلدونگ ” اصطلاح آلمانی برای کارآموزی یا آموزش مهارتی خاص از طریق دوره های فنی و حرفه ای است که شرکت کنندگان در آن، مهارت و دانش لازم برای فعالیت در حرفه ای خاص را آموزش می بینند. آوسبيلدونگ پرستاری نیز به معنی کارآموزی در زمینه پرستاری است که متقاضی بصورت عملی و تئوری، مطالب وموارد مورد نیاز را فرا می گیرد. این دوره ها و آموزش ها در مدارس یا کالج های پرستاری انجام می شوند که تحت نظارت دولت آلمان هستند. مدت زمان دوره های آوسبيلدونگ پرستاری بین 8 ماه تا 3 سال است (به عبارتی : شامل یک و نیم سال دوره عمومی و یک و نیم سال دوره تخصصی است)و دانشجو پس از موفقیت در آزمون نهایی، به عنوان پرستار میتواند کار خود را در مراکز درمانی شروع کند. در طول آموزش حدودا ۲۱۰۰ ساعت آموزش تئوری و ۲۵۰۰ ساعت آموزشی عملی خواهید داشت. در این دوره های آوسبيلدونگ پرستاری، تمام آموزش های تئوری و عملی لازم ، همانند دوره های دانشگاهی صورت میگیرد. در هر دو نوع آموزش (هم دانشگاهی و هم دوره های آوسبيلدونگ پرستاری) دانشجویان حقوق ماهیانه دریافت می کنند که بسته به برخی فاکتورها مبلغ آن متغیر است.

 

  • مزایای دوره های آوسبيلدونگ پرستاری :

از مزایای دوره های آوسبيلدونگ پرستاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• جذابیت در آموزش و عدم خستگی، به دلیل عملی و تئوری بودن دوروس.
• دریافت حقوق در ضمن دوره آموزشی .
• ورود به بازار کار بلافاصله بعد از اتمام دوره آموزشی(بدلیل نیاز مبرم مراکز درمانی) .
• ورود آسان و سریع به آلمان از طریق دریافت پذیرش و دعوتنامه از مراکز آوسبيلدونگ .
• دریافت اقامت دائم آلمان.

 

  • شرایط دریافت پذیرش آوسبيلدونگ پرستاری چیست؟

برای دریافت پذیرش دوره های آوسبيلدونگ پرستاری آلمان، همانند دریافت پذیرش تحصیلی مستلزم تهیه و تدوین مدارک و مستندات خاص و همچنین داشتن شرایط و موارد لازم از سوی متقاضی می باشد. ما در زیر سعی می کنیم به صورت خلاصه و دسته بندی شده این مدارک و شرایط را برای شما بیان نماییم.

مدارک تحصیلی لازم برای آوسبيلدونگ پرستاری
از آنجائی که دوره های آوسبيلدونگ در دانشگاهها برگزار نمی شوند، لذا برای دریافت این نوع پذیرش ها الزامی به ارائه مدارک تحصیلات دانشگاهی (مانند کاردانی، کارشناسی و …) نمی باشد. اما داشتن مدارک تحصیلی دانشگاهی مرتبط با رشته پرستاری و همچنین پیراپزشکی ها، می تواند تاثیر مثبت در دریافت پذیرش آوسبيلدونگ پرستاری داشته باشد. متقاضیان این دوره می توانند فقط با داشتن مدرک دیپلم نظام جدید و یا دیپلم و پیش دانشگاهی، در این دوره ها شرکت کنند. لازم به ذکر است برای حضور در این دوره های آموزشی، نمره و همچنین معدل دیپلم نباید زیر 15 باشد. البته برخی از دوستان فکر می کنند برای شرکت در این دوره به دیپلم تجربی نیاز دارند، ولی شما می توانید با داشتن حتی دیپلم رشته های نظری و یا فنی وحرفه ای پذیرش این دوره ها را اخذ کنید. البته به یاد داشته باشید که اگر دارای دیپلم رشته های دیگر هستید، شما نیاز به ارائه مستنداتی در خصوص علاقه و تمایل خود به پرستاری دارید مانند شرکت در دروه های کوتاه مدت دستیاری، هلال احمر و ….
شما میتوانید با دیپلم ریاضی، درآوسبيلدونگ پرستاری شرکت کنید ولی با دیپلم ریاضی امکان تحصیل پزشکی در دانشگاه های آلمان را ندارید.

مدرک زبان مورد نیاز برای آوسبيلدونگ پرستاری در آلمان
یکی دیگر از شرایط پذیرش دوره های آوسبيلدونگ پرستاری در آلمان، داشتن مدرک زبان آلمانی می باشد. حداقل مدرک زبان برای شرکت در این دوره ها، مدرک زبان B1 آلمانی است. البته خاطر نشان می کنیم که این سطح از زبان آلمانی میتواند حد اقل اولیه باشد که به ندرت توسط مراکز آموزشی و درمانی پذیرفته می شود و اصولا شما نیاز به مدرک زبان B2 آلمانی دارید. به یاد داشته باشید که پروسه دریافت پذیرش و دعوتنامه کاری آوسبيلدونگ می تواند حد اقل ۴ ماه زمان ببرد(اگر مدارک اولیه شما آماده باشد). پس برای این که زمان را از دست ندهید، می توانید قبل از تکمیل مدرک زبان خود، پروسه پذیرش را شروع نمایید تا زمان خود را از دست ندهید. بسته به اینکه در چه ایالتی در آلمان دوره آوسبيلدونگ پرستاری را سپری کنید، باید مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 را داشته باشید. پیشنهاد می کنیم برای داشتن یک برنامه زمان بندی خوب و مطمئن در اقدام برای دریافت آوسبيلدونگ ، حتما قبل از هر اقدامی با کارشناسان موسسه ما تماس بگیرید، تا با اطمینان بیشتری در این راه قدم بردارید.

شرایط سنی برای آوسبيلدونگ پرستاری
در مراکز آموزشی و کارفرمایی آوسبيلدونگ پرستاری در آلمان، شرایط مختلف سنی برای پذیرش متقاضیان تعیین شده است. به طور معمول مدارس آوسبيلدونگ شرایط سنی مجزایی را برای جذب متقاضیان در نظر می گیرند و هر رشته و یا مدرسه ای، شروط سنی خاصی را اعلام می نماید. اما آنچه که از بررسی کلی این مراکز و جمع بندی نتایج بدست می آید این است که، با توجه به این که کشور آلمان در این برهه از زمان نیاز مبرم به کادر درمانی دارد، لذا مراکز آموزشی و کارفرمایی آوسبيلدونگ در شرایط سنی متقاضیان سخت گیری چندانی ندارند. ولی در کل، یکی از شروطی که در پذیرش دوره آوسبيلدونگ پرستاری آلمان حائز اهمیت محدودیت سنی می باشد که متقاضیان بایستی حداکثر 40 سال به منظور اخذ این مدرک معتبر داشته باشند.اما بهترین شرایط سنی برای این دوره ها زیر ۳۰ سال است.

سوابق کاری مرتبط
یکی از مواردی که می تواند به طور اساسی در دریافت پذیرش دوره های آوسبيلدونگ به کمک شما بیاید، داشتن گواهی نامه ها و سرتیفیکیت های مرتبط با دوره مد نظر شما است که قبلا گذرانیده اید. اگر چه آلمان نیاز مبرم به متقاضیان دوره آوسبيلدونگ دارد، اما افراد با هر شرایطی را هم پذیرش نمی کند. مطمئنا داشتن سوابق کاری و یا دوره های آموزشی کوتاه مدتی که شما در ایران و یا کشورهای دیگر گذرانیده اید، به شدت بدرد شما خواهد خورد. این دوره ها در دریافت پذیرش دوره آوسبيلدونگ شامل: کمک پرستاری، کمک های اولیه، امدادگری، فوریتهای پزشکی و … می باشد که توسط انجمن پرستاری، هلال احمر، بیمارستانها و موسسات خوصی مرتبط برگزار می شوند. موسسه ما در برگزاری این دوره ها و دریافت مدارک لازم (حتی مدارک بین المللی معتبر) به شما کمک لازم را خواهد نمود تا با خیال راحت بتوانید پذیرش آوسبيلدونگ پرستاری را بدست آورید.

تمکن مالی
هر گونه آموزش در دانشگاه، مدرسه، کالج و … در کشور آلمان برای افراد آلمانی و افراد خارجی رایگان می باشد. اما هزینه های زندگی فرد در طی دوره تحصیل و یا آموزش، بر عهده خود شخص می باشد. لذا شما چه در دانشگاه تحصیل کنید و چه دوره آوسبيلدونگ داشته باشید، هزینه زندگی بر عهده شماست. دوره آوسبيلدونگ شما کار فرمایی و همراه با حقوق است، و به عبارتی شما دارای دعوتنامه کاری می باشید. البته اگر حقوق در نظر گرفته برای شما کفاف تامین هزینه های زندگی شما را ندهد، شما می بایست الباقی این مقدار را به عنوان تمکن مالی به سفارت ارائه دهید.تعیین میزان تمکن مالی برای افراد متقاوت و به میزان حقوق مرکزی که در آنجا مشغول به کار شده اید دارد.

 

  • مدارک لازم برای ویزای آوسبيلدينگ پرستاری:

متقاضی مهاجرت به آلمان برای شرکت در دوره های فنی و حرفه ای پرستاری آلمان یا همان دوره های آوسبيلدينگ پرستاری آلمان باید ویزای آوسبيلدينگ را اخذ کند. مدارکی که در زمان مراجعه به سفارت از شما خواسته می شود شامل موارد زیر است:
• عکس گذرنامه ای بایومتریک که مشخصات آن در سایت سفارت نوشته شده
• گذرنامه با اعتبار حد اقل شش ماه که توسط شما امضاء شده، به همراه دو سری کپی از صفحات مشخصات
• شناسنامه، در صورت تغییر نام یا نام خانوادگی به همراه ترجمه رسمی آن
• نامه تمکن مالی از بانک جهت تأمین هزینه های کل مدت اقامت
• مدرک زبان آلمانی
• ترجمه رسمی مدارک تحصیلی دیپلم و دانشگاهی (در صورت وجود)
• گواهی سوابق کاری و فعالیت های شغلی در ایران و یا خارج
• رزومه یا همان زندگی نامه
• انگیزه نامه
• بیمه درمانی مسافرتی شش ماهه

  • هزینه آوسبيلدونگ پرستاری

برخلاف قوانین بسیاری کشورها که دانشجویان خارجی ملزم به پرداخت شهریه (هزینه تحصیل) به دانشگاهها و مراکز آموزشی می باشند ، در آلمان برای تحصیل و دریافت مدرک پرستاری مجبور به پرداخت شهریه نیستید. به طور کلی آموزش در آلمان رایگان است و هیچ هزینه ای برای کارآموزی در آلمان از شما اخذ نخواهد شد. حتی شما میتوانید بلافاصله با شروع دوره کارآموزی در آلمان حقوق و درآمد نیز داشته باشید. تمامی مدارس و کالج هایی که آموزش پرستاری ارائه می دهند، هیچ شهریه ای از دانشجویان دریافت نمی کنند. اما هر ترم ممکن است مبلغی را به عنوان هزینه های ثبت نام و ارائه خدمات رفاهی به دانشجویان، از دانشجویان دریافت نمایند.یاد آوری می شود که برخی از رشته های آوسبيلدونگ در آلمان (مانند رادیولوژی و گریم ) دارای شهریه هستند و شما برای آموزش در این رشته ها ملزم به پرداخت شهریه هستید. لیست دقیق این رشته ها را می توانید از سایت Www.ausbildung.deپیدا کنید. به طور میانگین حقوق شرکت کنندگان در دوره های آوسبيلدونگ ماهانه بین 800 تا 1000 یورو می باشد و این مبلغ می تواند بر اساس توافق کارفرما و با توجه مهارت، بهره وری و تعداد ساعات کاری شما در هفته تا مبالغ 2000 یورو نیز برسد. این مبالغ برای تامین هزینه های زندگی یک دانشجو در آلمان کاملا کفایت می کند.

  • طول دوره آوسبيلدونگ پرستاری آلمان چقدر می باشد؟

مدت زمان دوره های آموزشی آوسبيلدونگ در آلمان متغیر بوده و به مولفه های زیادی بستگی دارد. از جمله: نوع دوره ای که انتخاب می کنید، قوانین آموزشی شرکت یا کالجی که آموزش را ارائه می دهد، سوابق و مدارک تحصیلی شما، نیمه وقت یا تمام وقت بودن آموزش. اما به طور کلی این دوره ها در حدود شش ماه الی سه و سال و نیم زمان می برد و به طور متوسط آموزش دوره های آوسبيلدونگ پرستاری عمومی ۳ ساله هستند. در نظر داشته باشید که این امکان نیز وجود دارد که به صورت نیمه وقت در دوره ها شرکت کنید که به طبع در این صورت مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید. دانشجویانی که به صورت نیمه وقت دوره های عملی و یا تئوری خود را سپری می نمایند، دوره آوسبيلدونگ آموزشی خود را پنج ساله به اتمام می رسانند. ولی دانشجویان تمام وقت دوره های آوسبيلدونگ پرستاری را سه ساله به اتمام می رسانند. پس از آن اگر مایل باشید که در زمینه خاصی از پرستاری فعالیت کنید، می توانید آموزش خود را با توافق کارفرما ادامه دهید. مثلا با گذراندن دوره تخصص پرستاری بخش در پایان به عنوان پرستار این بخش وارد بازار کارICU شوید.
نکته بسیار مهم این که پس از گذراندن این دوره سه ساله، استخدام شما در آلمان تضمین شده است و می توانید با حقوق بالا مشغول به کار شوید

  • حقوق دریافتی در زمان دوره آوسبيلدونگ پرستاری آلمان چقدر است؟

آوسبيلدونگ پرستاری در آلمان جزو آموزشهایی محسب می شود که دانشجو در آن حقوق دریافت نموده و درآمد برای زندگی خود دارد. میزان حقوق دانشجویان این دوره ها متفاوت بوده ولی به طور معمول کارآموزان در دوره های آموزشی پرستاری در سال نخست در بین 800 الی ۱۰۰۰ يورو، و سال دوم آموزش 1100یورو و همچنین در سال سوم دوره نیز در حدود 1200 یورو ماهانه حقوق دریافت می نمایند. میانگین حقوق و دستمزد پرستاران در کشور آلمان در حدود 2900 یورو برآورد شده است. پرستاران در آلمان می توانند ۵ روز در هفته و در 3 شیفت مختلف کاری در مراکز درمانی مشغول به کار شوند. حقوق پرستاران مانند حقوق دیگر اعضای کادر درمان به عواملی مانند تجربه کاری، میزان مسئولیت، شهر و محل بیمارستان، میزان شیفتهای شبانه، کار در ایام تعطیل و اضافه کاری مربوط است. حقوق و دستمزد پرستاران بر مبنای موقعیت مکانی، تجربه، مهارت و تخصص و همچنین جنسیت فرد متغیر است.
و عوامل تعیین کننده حقوق پرستاران در آلمان در ادامه مبحث دوره آوسبيلدونگ پرستاری آلمان، لازم است در خصوص پارامترهای تاثیرگذار در میزان دستمزد دریافتی پرستاران در آلمان، اساسی ترین موارد را متذکر شویم یکی از اصلی ترین موارد تاثیرگذار در حقوق دریافتی پرستاران در این کشور اروپایی، سوابق و همچنین میزان تبحر و تجربه این اشخاص است. به طور کلی هر چه پرستار در این حوزه از مهارت و تجربه بیشتری برخوردار باشد، به مراتب دستمزد بیشتری را نیز دریافت خواهد نمود. مورد دیگری که بر روی درآمد دریافتی پرستاران در آلمان تاثیرگذار است، میزان تحصیلات تخصصی در زمینه پرستاری است که سبب افزایش حقوق می شود. در کشور آلمان و در حوزه کاری پرستاری، این اصل به خوبی در حقوق دریافتی قابل مشاهده است

  • دریافت اقامت کاری آلمان بعد از اتمام دوره آوسبيلدونگ

بعد از اتمام دوره آوسبيلدونگ پرستاری آلمان (سه سال)، پرستاران می توانند با انعقاد قرارداد کاری دو ساله با کار فرمای خود، اقامت دو ساله کاری آلمان را دریافت نمایند. و پس از اتمام این اقامت دو ساله، پرستاران مقیم این کشور می توانند اقامت دائم کشور آلمان را دریافت نمایند. بر پایه قوانین و ضوابط مهاجرتی جمهوری آلمان، پیشنهاد می شود در صورتی که شخصی با هدف اخذ ویزا از سفارت این کشور تمایل به حضور در دوره های آموزشی آوسبيلدونگ دارد، لازم است پیش از ورود به 40 سالگی برای درخواست ویزا به این کشور اروپایی اقدام نماید. بر همین اساس از این رده سنی به بالا، درصد اخذ ویزا از سفارت جمهوری آلمان به مراتب کاهش می یابد.

  • آوسبيلدونگ پرستاری، پرستار یا کمک پرستار ؟

یکی از سئوالات متقاضیان آوسبيلدونگ پرستاری، نوع شغل آنها پس از پایان دوره آموزشی است. دوره آوسبيدونگ پرستاری در آلمان با گرایش ها و اهداف مختلف برگزار می شود و انتخاب گرایش از همان ابتدا با متقاضی است. اینکه شما بخواهید در آینده پرستار عمومی، پرستار متخصص، کمک پرستار، پرستار سالمند و یا پرستار کودک بشوید، به خود شما بستگی دارد و انتخاب اولیه شما برای ورود به دوره آموزشی. اما اکثر دوره های آوسبيلدونگ پرستاری آلمان با هدف تربیت پرستار ماهر برگزار می شود؛ نتیجتا پس از فارغ التحصیلی به عنوان پرستار ماهر در مراکز درمانی آلمان مشغول به کار می شوید. به خاطر داشته باشید که جهت شاغل شدن به عنوان کمک پرستار، از همان ابتدا باید در دوره های آوسبيلدونگ کمک پرستاری شرکت کنید.

× سوالی دارید؟